Puzzle hakkında merak ettiğiniz herseyi www.puzzleteacher.com adresinde bulabilirsiniz..!!

Puzzle Çeşitleri

Yazar Puzzle Master on 7 Kasım 2013 Perşembe | 18:21

Puzzle Çeşitleri Nelerdir?

HDR puzzle nedir?

HDR fotoğraf çekim tekniğini kısaca tanıyalım; Fotoğrafın ışık düzeyini ayarlayan karışık ışıklandırmalı durumlarda kullanılan gelişmiş bir tekniktir.En az üç adet çekilmiş aynı kadraja ait farklı pozlanmış fotoğrafların bilgisayar ortamında özel yazılımlar yardımıyla  HDR (high dynamic range) tekniği uygulanarak karanlık ve aydınlık yerlerin belli bir mantık dahilinde yeniden değerlendirilmesine dayanır.
 
HDR çekim tekniğinin uygulanacağı fotoğraf karesi içinde bulunan nesnelerin,kesinlikle hareketsiz olması,makinenenin tripodla sabitlenmesi gerekir.

Educa 2000 Parça Portofino,HDR puzzle örneği
En önemli unsur HDR fotoğraf da mutlak hareketsizliktir. Yani HDR yapacağımız fotoğrafda hareket eden objeler olmamalıdır.

Bir martı, bir vapur veya hareket eden insan HDR fotoğraf içine dahil edilmemelidir. Educa markasında 1000-2000 parça arası mükemmel netlikte HDR puzzle koleksiyonu mevcuttur.
Daha önce Educa markasının Portofino HDR 2000 parçalı puzzle'nı yapmıştım.

Panorama puzzle nedir?
Panoramik puzzle nedir?
 
Arkadaşlar tabi ki bu sorunun cevabını birçoğunuz biliyordur.Bana gelen bu ve buna benzer soruları aramıza yeni katılan genç arkadaşları da düşünerek cevaplamak isterim.


Panorama en basit ifadeyle,bir alanın geniş açıyla çekilmiş herhangi bir görünümüdür diyebiliriz...
Panoramik resim veya modeller, manzara ve tarihi olayları temsil etmenin her zaman popüler bir yolu olmuştur.

Panorama, panoramik kelimesi ilk olarak İrlandalı ressam Robert Barker'in çektiği Edunburgh şehrinin panoramik resimlerini tanımlamak için kullanılmıştır.
Robert Berker'in bu çaışmaları 1792 yılında Panorama adıyla Londra'da sergilenmiştir.

Yatay Panorama puzzle örneği
Panoramik olarak üretilen puzzlelar,dar-dikdörtgen yatay uzun puzzlelardır.Panoramik ve diğer puzzleların ölçülerini Puzzle Nasıl Yapılır ? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.
Panoramik puzzlelar,ev dekorasyonunda çok daha hoş bir görüntü sergilemektedir.

Neon puzzle nedir?

Neon puzzle veya floresan etkili puzzle gün boyu emdiği ışığı gece karanlıkta yansıtıcı özelliğe sahip fosforlu puzzlelardır.Gündüz duruşu ayrı,gece ayrı bir duruş sergiler.Bazı markalarda,neon özellikli puzzlelar mevcuttur.

Neon özelliğine sahip Educa marka 1500 parça Boğaziçi Köprüsü isimli puzzle'ı yazılarımı yakından takip eden arkadaşlar hatırlayacaklardır.

Neon özellikli  puzzle gündüz gece görünümü

Shaped puzzle nedir? 

Shaped puzzle'lar bilindik dikdörtgen-kare gibi formatta olmayıp içerdiği temanın şekline göre üretilirler,bu yüzden köşe parçaları ve çerçeve parçaları çok farklı,klasik kesime göre biraz daha zordur.
Parça kesimleri genelde fantastik kesim tarzıdır.Puzzle tamamlandığında Puzzle'ın içerdiği tema ne ise onun şekli ortaya çıkar. 

Jumbo, sunsout ve gibsons markalarında  çoğunlukla hayvan figürlerinin yer aldığı shaped puzzle'lara rastlıyoruz,yerli markalarımız arasında Shaped puzzle üretimi yapan firma bulunmuyor.

Geçmiş yıllarda benim de eğlenerek yaptığım birkaç tane şekilli (shaped ) puzzle olmuştur.
Jumbo '' Butterfly'' 1000 Parça adlı puzzle'ı inceleyebilirsiniz.


Shaped puzzle örneği
Vertical puzzle örneğiFlokati Puzzle Nedir?

Flokati özelliğine sahip puzzle parçaları dokunulduğunda kadife hissi uyandıran yapıda olup ,poster yüzeyinin tamamı flokati kaplama değildir,puzzle temasını oluşturan görsel içinde seçilmiş bir veya birden çok obje kadife benzeri kaplamaya sahip parçalardan oluşur.
Alman Ravensburger markasının 2002 yılı ürün kataloğunda Flokati puzzle çeşitlerine rastlayabiliriz. Flokati puzzle'lar şu an için üretilmiyor.  

Ravensburger Flokati Puzzle
 
Flokati Puzzle


Mozaik puzzle nedir?
 
Mozaik puzzle ya da orjinal adıyla Photographic mosaic puzzle,birçok minik fotoğrafın bir araya gelerek kolajlanmasıyla elde edilen mozaik görünümlü puzzle'dır.


Benim daha önce yapmış olduğum Educa Extreme Puzzle ''A Tiger Photographic puzzle'' 500 Parça bir mozaik puzzle'a güzel bir örnektir.
Puzzle'da yüzlerce minik farklı fotoğraf ve şekil bir araya geldiğinde bir kaplan çıkıyor ortaya.
Yerli yabancı tanınmış bir çok puzzle markasında mozaik puzzle'a rastlayabilirsiniz.

Mozaik puzzle(Photographic) puzzle örneği

Minyatür puzzle nedir?
  
Educa puzzle markasının kataloğunda özel seri minyatür puzzle'lar yeralmaktadır Minyatür seri parça boyutları standart puzzle parçalarından çok daha ufak mini mini parçalardan oluşuyor.
Minyatür Puzzle parçaları standart parçaların yarısı büyüklüğündedir 1000 parça educa minyatür puzzle için bitmiş puzzle ölçüleri 46cmx30cm boyutlarındadır.

Puzzle dünyasına yeni adım atmış olan İkikedi firmasının puzzle'larının tamamı minyatür tip puzzle'lardan oluşmaktadır.

Educa Guernica 1000 parça Minyatür puzzle

Perfalock Puzzle Nedir?

Perfalock puzzle parçaları köpük benzeri bir malzemeden üretilmiştir, parçalar çok hafiftir. perfalock puzzle parçaları kaliteli ahşap puzzle'larda olduğu gibi sıkı sıkıya birleşir birleşen parçalar yapıştırılmamış olsa bile bozulmaz bu nedenle perfalock puzzle'ı yapmak için puzzle halısı veya karton gerekmez.

Puzzle görselinin üzerine basıldığı malzemeden dolayı perfalock puzzle'a köpük puzzle'da denilebilir.

Özellikle Canada Wrebbit puzle ürünlerinde Perfalock puzzle çeşitleri bulunmaktadır

Perfalock puzzle
Floor puzzle nedir?
 
Çocuklar için üretilmiş,yerde yapılan dev parçalı diğer bilinen adıyla yer puzzle'dır.
Daha büyük parçalı ve geniş alanda oynama fırsatı sunan floor puzzle özellikle grup oyunları için eğlenceli bir etkinliktir.

www.puzzleteacher.com                                                                        @ Puzzle Master

6 yorum :

 1. puzzlecıyız5 Temmuz 2018 16:50

  yazınız her zamanki gibi mükemmel . kusursuz ben neon puzzle diye bir markanın puzzle ını marketten aldım . neon özelliği var mı . cevap verin . ne olursunuz

  YanıtlaSil
 2. teknik bir aksaklıktan dolayı yorumlar maalesef geç yayınlanabildi,kusurumuza bakmayın,marketten derken,a-101 den tedarik ettiğimiz neon marka puzzlelar aslında ks games firmasının ürünüdür.Marka adı sadece neondur.karanlıkta parlama özelliği olan neon özellikli değildir.

  YanıtlaSil
 3. verdiğiniz bilgiler için teşekkürler . neon özelliği olan puzzle markalarını söyleyebilirmisiniz.rica etsem

  YanıtlaSil
 4. sizi yormak gibi olmasında yine bir şey sorucam. ben 2 puzzle ımı da puzzle yapıştırıcısıyla mukavvanın üstüne direk yapıştırdım . kuruyunca çerçevelettirip . astım . bir sorun olur mu. cevabınızı merakla bekliyorum . ayrıca sizi seviyoruz puzzle master.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili puzzlecıcıyız,ben de ortak hobimiz puzzle olduğu için beni yalnız bırakmadığınız için sizleri seviyorum,gönüllerimiz bir olmuş.önemli olan bu.1000lik puzzleları illa ki mukavvaya yapıştırmaya gerek yoktur.ama yapılabilir tabi ki,sorun olmaz.siz öyle gerek görmüşsünüz öyle asmışsınız,mümkündür.

   Sil
 5. neon özelliği olan puzzlelar hemen her markada bulunabilir.kutusunun üzerinde neon,glow gibi ibareler olabilir.yerli markalarda,anatolian,art'da var örneğin,yabancılarda çoğunda var.educa,clementoni,dino ilk aklıma gelenler.. :)))

  YanıtlaSil

E-posta Abonemiz Olun, Her Ay Düzenlenen Hediye Puzzle Çekilişine Katılma Hakkı Kazanın..!!

Değerli Yorumlarınızla Yapacağınız Katkılarınız İçin Teşekkürler.

 
Puzzle Satın al | Hakkımda | İletişim | PuzzleTeacher DÜKKAN
Copyright © 2013. Puzzle Teacher - Tüm hakları saklıdır. Site sahibinin İzni olmadan site içeriğinden alıntı ve kopyalama yapılamaz!.. Sitede bulunan logo marka ve tanıtıcı görseller sahiplerinin patentleri altındadır.ilgili materyaller sadece ürünleri tanıtım amaclı kullanılmıştır.
DMCA.com Protection Status