Puzzle hakkında merak ettiğiniz herseyi www.puzzleteacher.com adresinde bulabilirsiniz..!!

YABANCI PUZZLE FİRMALARI
CASTORLAND;
 
1989 yılında kurulan Castorland markası,Polonya üretimidir.Günümüzde dünya çapında 40 ülkeye ihracat yapmaktadır.

Castorland markası çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir,katoloğunda bulunan temalarda natürmort,yelkenli ve manzara görselleri oldukça fazladır.
Yetişkinlerin yanında Çocuklara yönelik puzzle ve oyuncak üretimi yapmaktadır.  

Parçaların boyutları standart boy puzzle parçalarından daha küçük kendine özgü kesime sahiptir.
Marka 500'den 4000 parçaya kadar üretim yapmakta olup kayıp parça desteği yoktur.

Castorland puzzle Türkiye distribütörlüğünü  CC oyuncak yapmaktadır.


 

CHEATWELL ;
 
Oyuncak sektöründe 27 yılını geride bırakan Cheatwell İngiliz menşeili bir firmadır. Dünya çapında ihracatı mevcuttur.Şirket faaliyetine ilk olarak 1986 yılında,masa oyunları üretimiyle başlamış.Ürün portföyünde tamamen sıradışı,standart dışı puzzle'lar bulunmaktadır.

Yenilikçi yapısı ile puzzle sektöründe olay yaratan İngiliz firması Cheatwell’in Türkiye Mümessilliği’ni ÖZENSAN yapmaktadır.  


 

CLEMENTONI;
 
Mario Clementoni tarafından,1967 yılında,İtalya'da kurulmuştur. Çevreyle dost,geri dönüşümlü puzzle kartonu olan mavi kartonla üretim yapmaktadır.


Clementoni markası 16 farklı dilde, 56 ülkeye puzzle ihracatı gerçekleştirmektedir.High Quality Collection serisinden geniş bir ürün portföyüne sahiptir.

Katoloğundaki ürünlerini,
500 parçadan 13.200 parçaya kadar,Fluorescent serisi, museum serisi, romantic collection, ethnic collection, high colour collection ve art deco collection olarak gruplandırmıştır.

Clementoni bazı serilerinde kutudan toz puzzle yapıştırıcısı çıkmaktadır. 
Markanın ülkemiz içinde kayıp parça desteği yoktur . 
Clementoni markasını Türkiye'ye Sunman Oyuncak getirmektedir.
DINO PUZZLE;
 
Dinotoys firması,iş hayatına 1995 yılında Dino & Ravensburger olarak başlamıştır. Çek Cumhuriyetinde faaliyet gösteren
oyun,puzzle ve puzzle küpleri üreten bir şirkettir.

Dinotoys kendi ülkesinde Ravensburger firmasının distribütörlüğünü de yürütmektedir.

Ülkemizde Dino puzzle markasının Distribütörlüğünü  Zen Bahçesi Hobi Ürünleri (PuzzleGaleri ) yapmaktadır.
 
Kayıp parça desteği şartlara bağlı olarak verilmektedir.
EDUCA PUZZLE;

Educa Puzzle,İspanya'da(Barcelona),Educa Borras firması tarafından üretilmektedir, Educa ve Borras firmaları birleşerek Educa Borras adını almiştır. Bu iki firmadan, Borras 1894 yılında kurulmuş ve ailece oynanan oyunlar ve eğlenceli hobi ürünlerinin önde gelen firmalarından biri haline gelmiştir.

Educa Puzzle, bugün dünyada 75 ülkede satılmakta ve dünyada en çok tanınan puzzle markalarından biridir.


Guiness Rekorlar kitabına giren, dünyanın ticari olarak satılan en büyük puzzle'larından "Life" Educa Puzzle tarafından üretilmektedir.


Jan McLaughlin  tarafından resmedilen rekortmen puzzle "Educa Life'' 24.000 parçadan oluşmakta ve 4 metre 28 cm x 1 metre 57 cm boyutlarındadır.

''2010 yılında bu rekoru Ravensburger 32.000 parça ile Educanın elinden aldı.Educa tam dört yıl sonra 2014 yılının ocak ayında nürnberg oyuncak fuarında tanıtımını yaptığı 33.600 parçalı ''Wild Life'' isimli yeni bir puzzle'la rekoru geri aldı.''

Educa'nın çok bilindik klasik bir kesimi vardır. Sonradan klasik kesimlerin dışına çıktığı da görülmüştür..Educa'da 5000, 6000, 8000, 9000, 24000, 33.600 parçalı profesyonel puzzleseverlere hitabeden puzzle'lar mevcuttur

Educa ürün portföyünde, HDR Çekim olarak lanse ettiği puzzle'lar da bulunmaktadır.
 
Educa puzzle'larda 2000 parçaya kadar toz yapıştırıcı kutunun içinden
çıkmaktadır, 3000 parça ve daha büyük educa puzzle'larda toz veya sıvı yapıştırıcı bulunmamaktadır.

Educa markasında, stokları dahilinde,ücretsiz kayıp parça desteği mevcuttur.Ülkemizde Heidi Oyuncak Educa markasının Distribütörlüğünü yapmaktadır.
GIBSONS PUZZLE;
 
1919 yılında,Harry Gibson tarafından kurulan Gibsons puzzle, ingiliz şirketidir.Yüksek kalitede materyaller kullanan Gibsons İngiltere'nin lider firmalarındandır.Aynı zamanda İngiltere'de  Piatnik oyun kartlarının da distribütörüdür.


Kalın karton ve %100 geri dönüşümlü materyal kullanmaktadır,parçalar birbirine tam uymakta,İngilterede'ki en geniş ürün yelpazesine sahip puzzle firmasıdır,2 parçadan 2000 parçaya kadar üretim yapmaktadır.Kolay tanınan mavi kutularıyla Gibsons,her yıl ürün yelpazesine 50 yeni puzzle temaları eklemektedir.

Ürettiği her puzzle'da kesimin farklılığından dolayı,kayıp parça desteği vermemektedir.
HEYE PUZZLE;
 
Alman puzzle ve takvim üreticisi KV&H Verlag firması 2010 yılından bu yana,Münih ve Bavaria'da üretim yapmaktadır. Mannheim ve Dortmud'ta ofisleri bulunmaktadır.


Ürünlerindeki tema genellikle eğlenceli karikatürler ve klasikler olup dünyaca ünlü çizer ve ressamların çalışmaları kullanılmaktadır. Cosmopolitan dergisi gibi dergilerle ortak ürünler de çıkarmaktadır.500'den 4000 parçaya kadar üretimi mevcut. 

Ürün portfoyünde,esprili,mizahi,karikatürlerden oluşan farklı puzzle'lar bulunmaktadır. Mordillo, Loup, Ryba ve Jabo en önemli artistleridir. Dünyaca tanınan bir marka olan Heye Puzzle markalarıyla kaliteli puzzle üreticisi olarak ün yapmışlardır. Heye,bünyesinde yaklaşık 600 takvim,200 puzzle ve 50 çeşit  kırtasiye malzemesi bulundurmaktadır.
ülkemizde Heye puzzle markasını temsil eden distribütör firma bulunmamaktadır.
JUMBO PUZZLE;
 
Hollanda firması olan Jumbo,Falcon ismiyle de anılmaktadır,özellikle İngiltere'de Falcon adıyla bilinir.Şirketin temeli,1853 yılına kadar dayanır.


Yetişkinler için,500-3000 parça arası puzzle üretimi mevcuttur.1980 yılında "Jan Van Haasteren" imzalı jumboyla özdeşleşen meşhur karikatür puzzle'ları ortaya çıkmıştır.
 
Kayıp parça desteği yoktur.Jumbo'da düzenli bir kesim bulunmaz,irili ufaklı çok çeşitli puzzle parçalarına sahiptir. (Fantastik-Amerikan kesim)


Jumbo puzzle  Türkiye distribütörlüğünü  CC oyuncak yapmaktadır.
MASTERPIECES PUZZLE;
 
Masterpieces,1995 yılında kurulmuş,Amerikan kökenli firmadır.
ürünlerinde dönüşümlü kağıt kullanmalarının yanı sıra,çevreyle dost,doğada ayrışabilir ,soya tabanlı baskı mürekkepleri de kullanmaktadır.

Puzzle kağıtlarında ve paketlerinde %100 su bazlı materyaller kullanmaktadır.
Puzzle parçaları klasik kesim değildir,irili ufaklı,ilginç birçok parça kesiminden oluşmaktadır.Fantastik kesimiyle,Masterpiece,puzzleseverlere eğlenceyi garanti eder.

Özel kesim fantastik parçaları içinde  büyük kesilmiş parçalar mevcuttur.Özel kesim serisinde parça sayıları yaklaşık olarak olarak verilmektedir.Rastgele kesim tekniğiyle üretim yapıldığından puzzle'lar içinde en büyük parçalara  sahip nadide firmalardandır.

Hobivizyon 2004 yılından itibaren Amerikan puzzle firması olan Masterpieces Puzzle & Games'in Türkiye distribütörlüğünü yapmaktadır.

Hobivizyon, 2007 yılında puzzle ürünlerine, Hollanda’da ithal ettiği yeni bir marka olan Fame Puzzle'ı da dahil etmiş bulunmaktadır.

ürünlerinin satışını, kendi internet sitesiyle birlikte diğer puzzle satış siteleri ve zincir mağazalar aracılığıyla yapmaktalar.
Masterpiece markasında Kayıp parça desteği yoktur.


 

MB Games Puzzle;
 
Diğer adıyla Milton Bradley, puzzle'ın tarihçesinde yer almış çok büyük bir
şirkettir. 1860'larda,Massachusetts'de Milton Bradley tarafından kurulmuş ve 1920'lerde giderek büyümüş,Amerika'nın en büyük oyun imalatçısı haline gelmiştir.

1984 yılında,şirket,124 yıllık bir tecrübeden sonra,Hasbro oyuncak tarafından satın alınmış olup,günümüzde elde kalanlardan başka Mb markalı puzzle görme olasılığı yok denecek kadar azdır.Fotoğraf olarak çekilmiş,manzara üzerine birçok puzzle'ı mevcuttur.


Mb Games puzzle dünyasındaki en ilginç parça kesimine sahiptir.Kesimlerde hiçbir standart yoktur.
Birbirinden farklı apayrı parçalar,aslında birbirleriyle eşleşmektedirler Parça sayıları da standart dışıdır.
Örneğin,550,750,2500 parçalı puzzle'ları mevcuttur.500,1500,2000,3000,4000 parçalı puzzle'ları da bulunmaktadır.
PIATNIK PUZZLE;
 
180 yıldır iş dünyasının içinde olan Piatnik puzzle,işe ilk olarak oyun kartları,iskambil kağıtları üretmekle başlamış....1950'lerden sonra ürün portföyünü geliştirmiş,Avusturya pazarında lider durumuna gelmiştir.Sadece Avusturya'da değil,tüm dünyada kaliteli iskambil kağıdı deyince akla Piatnik gelir.


1824 yılında kurulan şirket,oyun kartları ve masa oyunlarında Viyana şehrini sembolik olarak kullanmıştır.
Piatnik puzzlelarının en önemli özelliği,zor puzzle olarak nitelendirebileceğimiz,birçok materyalin biraraya gelmesiyle oluşmuş,karışık objelerin içerdiği kolaj puzzlelarıdır.


1000 parça ağırlıklı üretim yapan Piatnik markasının ülkemizde kayıp parça desteği yoktur. 

Piatnik Türkiye temsilcisi Özensan faaliyette bulunduğu sektöre ek olarak bünyesinde 2012 yılında ‘Hobi Grubu’ oluşturmuş olup, 1824 yılında kurulmuş olan Avusturya’nın köklü firması Piatnik’in puzzle’ları ve yenilikçi yapısı ile puzzle sektöründe olay yaratan İngiliz firması Cheatwell’in Türkiye Mümessilliği’ni yapmaktadır.

RAVENSBURGER PUZZLE; 

Puzzle dünyasının kaliteli puzzle markaları arasında ilk sıralarda yer alan Alman firması  Ravensburger SOFTCLICK PREMIUM TEKNOLOJISI'ni kullanmaktadır.

Ravensburgeri farklı yapan da bu teknolojidir.Bu teknolojiyi kısaca anlatmak gerekirse Her bir puzzle parçası tektir,çünkü elle tek tek çizilmektedir.bir parça diğerine asla benzemez.

El yapımı kesme bıçaklarıyla benzersiz kesime sahip daha güçlü,daha kalın kartondan  puzzle parçaları üretiyor ve dolayısıyla süper uyumlu toz bırakmayan geri dönüşümlü yumuşakça birbirine geçen softclick parçalar ortaya çıkıyor.

Bir parçayı doğru yere koyduğunuzda klik sesini adeta duyabiliyorsunuz.İşte bu da Ravensburger'i diğerler markalardan farklı yapan bir başka özellik.

Ravensburger Almanya'da 125 yıldan fazla bir süredir üretim yapmaktadır.Yaklaşık 1500 çalışanıyla,8000 farklı ürün çıkartan Ravensburger,ürünlerinin %85'ini de kendi yapmakta. Özel pürüzlü kağıt kullanımı sayesinde ışık yansımalarını önleyerek gözleri yormayan puzzle'lar ortaya çıkartmakta.

1883 yılından bu yana  üretim yapmakta olan şirket 2010 yılı itibariyle de Educa'nın dünya rekorunu elinden aldı ve tam 32.256 parçalık puzzle üretti.


Ünlü graffiti ressamı ve şu an aramızda olmayan Keith Haring'in "Double Retrospect" adlı çalışmasını ölümsüzleştiren Ravensburger,Guinness Rekorlar Kitabına girdi.

Double Retrospect tam 17kg ağırlığında, 5.44cmX1,92cm ölçülerinde satın aldığınızda yanında verdikleri bir el arabası yardımıyla taşıyabiliyorsunuz.


Ravensburger, kayıp parça desteği vermiyor çünkü çok fazla  benzeri olmayan bir imalat gerçekleştirdiği için kalıp kesme bıçakları,üretilen her 60.000 puzzle sonrasında usta alet yapımcıları tarafından manuel olarak (elle) yeniden yapılıyor.

Bu yüzden her kalıp farklı çıkıyor,farklı kalıplardan çıkan parçalar, sizin elinizdeki  puzzle'a uymayabiliyor.

Kutu içeriğinde toz veya sıvı puzzle yapıştırıcısı bulunmuyor.
Ravensburger'in Türkiye distribütörü, İst, Maslak'ta bulunan Adore Oyuncak
firmasıdır
RICORDI ARTE PUZZLE;
 
Giovanni Ricordi tarafından küçük matbaa şirketiyle 1808 yılında başlayan  günümüzde 52 farklı ülkeye ihracat yapan Ricordi Arte 200. yıldönümünü kutlamakla beraber bazı devrimci yeniliklere gitmiştir. 


Güzel sanatlar alanında ünlü ressamların reprodüksiyonlarını basan şirket,daha sonra gözünü,güzel sanatlarda puzzle basmaya çevirdi,markanın ürün portföyü, ağırlıklı olarak ünlü ressamların ölümsüz eserlerinden oluşmaktadır.

Her yıl 30 yeni ürünü bünyesine katan Ricordi Arte'nin Puzzle kataloğunu incelerseniz Louvre müzesini gezer gibi hissederseniz.

Ricordi Arte'nin yeni teknolojisindeki özellikler kısaca şöyle sıralanabilir:

Puzzle'lar Kalın,geri dönüşümlü,kırılmaya dayanıklı kartonlardan üretilmekte olup,kalınlık her parçada,2-3mm arasıdır.

Puzzle posterleri gelişmiş baskı uygulanarak ,sadece yüksek kalite sanat kağıdı üzerine basılmaktadır.

Kalıp kesimde tıpkı Ravensburger'de olduğu gibi devrime geçilmiştir ve asla iki parça birbirine benzememektedir.Parçalar birbirine mükemmel bir uyumla geçmektedir.

Piyasadaki en yaygın kullanılan standart ahşap çerçevelere uyumlanması açısından,yeni puzzle boyutları üretmiştir.

Marka şartlara bağlı kayıp parça desteği vermektedir. Kutu içeriğinde toz veya sıvı puzzle yapıştırıcı yoktur.

Kayıp parça desteği,ürün katalogdan çıkmamışsa, Puzzle Galeri Kadıköy mağazasından veya temsilcinin internet sitesinden satın alınan puzzle'lar için ücretsiz verilmektedir.

Ülkemizde Ricordi Arte puzzle markasının Distribütörlüğünü  Zen Bahçesi Hobi Ürünleri (PuzzleGaleri ) yapmaktadır.

SCHMIDT PUZZLE;
 
Almanya'dan bizlere ulaşan Schmidt puzzle'da en dikkat çekici özellik, metal teneke kutulu şık puzzle'ları...Josef Friedrich Schmidt tarafından kurulan firma,yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahiptir.Daha çok 1000 parça üzerine yetişkin puzzle'ları ülkemizde mevcuttur.


Schmidt markasının ülkemizdeki temsilcisi Onur oyuncak KS Games firmasıdır.

 
SUNSOUT PUZZLE;
 
Amerikan kökenli Sunsout puzzle,48 parçadan  6000 parçaya kadar üretim yapmaktadır.

Kataloğundaki Temalar daha çok fantastastik ve hayvan figürlü resimlerden oluşmaktadır.

Garip şekilli standart dışı fantastik kesime sahip irili ufaklı parçalardan oluşan sunsout puzzle'ların yapımında çevre dostu, geri dönüşümlü soya tabanlı mürekkep kullanılmakta.

Sunsout puzzle ürün portföyünde,hidden images tarzı,puzzle resminin içine gizlenmiş süpriz nesnelerin olduğu eğlenceli temalar mevcuttur.
Anatolian Perre Group,Sunsout'un ülkemizdeki tek yetkili distribütörüdür.
TREFL PUZZLE;
 
Trefl,Polonya üretimi olup,1985 yılında şirket faaliyete başlamıştır.2011 yılı itibariyle şirket 400'den fazla çalışanıyla dünya çapında 50 ülkeye ihracat yapmaktadır. 


Ayrıca ,Baltic Media group adlı medya grubunu da bünyesine katan Trefl, hergün online olarak spor televizyonu olarak hizmet vermektedir.(Trefl TV)
Ürün portföyünde daha çok,çocuklar için puzzle temaları mevcuttur.Kayıp parça desteği yoktur.

VARDEM oyuncak firması ülkemize Trefl puzzle'larını getirmektedir.www.puzzleteacher.com                                                             @ Puzzle Master

 
Puzzle Satın al | Hakkımda | İletişim | PuzzleTeacher DÜKKAN
Copyright © 2013. Puzzle Teacher - Tüm hakları saklıdır. Site sahibinin İzni olmadan site içeriğinden alıntı ve kopyalama yapılamaz!.. Sitede bulunan logo marka ve tanıtıcı görseller sahiplerinin patentleri altındadır.ilgili materyaller sadece ürünleri tanıtım amaclı kullanılmıştır.
DMCA.com Protection Status