Puzzle hakkında merak ettiğiniz herseyi www.puzzleteacher.com adresinde bulabilirsiniz..!!
Ana Sayfa » » Mutluluğun resmi puzzle nasıl yapılır? Anatolian 1000 parça

Mutluluğun resmi puzzle nasıl yapılır? Anatolian 1000 parça

Yazar Puzzle Master on 9 Temmuz 2013 Salı | 13:43

Mutluluğun resmi puzzle nasıl yapılır? ''Anatolian 1000 parça'' Dianne Dengel
Sevgili arkadaşlar,
Türkiye'de satış rekorları kırmış olan,artık aramızda olmayan ünlü afiş ressamı Dianne Dengel'in orjinal adı "Home Sweet Home" olan,(evim evim güzel evim,tatlı evim diye tabir edilir),Türkiye'de bilinen ismi,Mutluluğun Resmi Puzzle'nın yapım aşamalarını burada sizlerle paylaşmak istiyorum.Aslında mutluluğun resmini nasıl yaptığımı anlatırken,bir puzzle nasıl yapılır konusunda da pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Kutusu yeni açılmış 1000 parça mutlluluğun resmi

Puzzle neyin üzerinde yapılır? Puzzle'ın altına mukavva konulur mu? Puzzle nasıl ters çevirilir gibi birçok soruyla karşılaşmaktayım.Öncelikle bunlara cevap vereyim,
Arkadaşlar,puzzle,direkt mukavvanın üzerinde yapılabildiği gibi,puzzle halısının üzerinde yapılabilir.Fakat halının altına da mukavva gibi sert kartonlar koymamız gerekir.Puzzle'ı çevirmek için de mukavva gerekir.

Bu yüzden 1000'lik puzzle için tercihen 50x70cm ölçülerinde iki adet mukavva karton alın.(Tüm kırtasiyelerde boy boy ve kalın-ince olarak satılıyor,kalın almanızı öneririm,daha dayanıklı,puzzle'ı taşırken veya ters çevirirken daha rahat edersiniz.)Bu mukavvalardan birinin üzerinde 1000'lik puzzle'ı yapın,diğeriyle de üstüne kapak yapıp ters çevirin.
50x70cm Mukavva örneği

Size puzzle'ı çevirmek için pratik bir yöntem anlatmak istiyorum.Örneğin elinizde,500 veya 1000 parçalı bir puzzle var,ters çevirmek istiyorsunuz.İki adet 50x70cm mukavvayı düz bir zeminde yanyana getirin,tam ortasından koli bandı çekin.Puzzlenız,yatay veya dikey olsun fark etmez,bu birleşmiş iki mukavvanın üzerinde tamamlayın puzzlenızı.Puzzle'nızı birleştirdiğiniz mukavvanın  iki plakasının üzerinde yapın,bitince,tek plakanın üzerine alın,diğer plakayla da aynı kitap kapağı gibi puzzle'ın üstüne kapatıp,zahmete girmeden olduğu yerde ters çevirebilirsiniz.Puzzle'nız dikeyse,mukavva üstünde yatay duruma getirin,yine kitap kapağı gibi,birleşik olan kartonu üstüne kapatın,puzzle'nızı ters çevirin.Üstelik hazırladığımız bu mukavvalar katlandığı için de,fazla yer kaplamaz.Tabi,bütün bu çevirme işlemleri,arkasından bantlamak içindir aslında.Puzzle'nızı,ön yüzeyinden yapıştırıcısıyla yapıştırdıktan sonra,ters çevirmeye gerek kalmıyor zaten.
Şimdi gelelim Mutluluğun Resmi'nin parçalarını ayırmaya....

Renklerine göre ayrılmış parçalar
 Puzzle yapımı 1.aşama:
Fotoğrafta görüldüğü gibi öncelikle renk durumlarına göre parçaları ayırıyoruz .Anatolian'da parça kesimleri şöyledir:
Klasik kesim olan uzun ve kısa parçalara ilaveten,6 farklı kesim daha vardır.Bu kesimleri fotoğraftan inceleyebilirsiniz.

 
parça kesimlerinden örnekler

Tıpkı Educa'da olduğu gibi göbekten birleşen ikili parçalar,Anatolian'da da vardır.Fakat Anatolian,Educa'nın ikili parçalarından farklı olarak enteresan ikililer de çıkarmış.Educa'nın ikili parçasıyla,Anatolian'nın ikililerinde farklılıklar var, sağdaki küçük resimde tahta zemin üzerinde,çok nadide ikili parça kesimi var ki,buna bir tek Anatolian'da rastladım.Anatolian'ın ikili parçalarının giriş ve çıkışları farklı.(tahta zemin üzerinde sadece iki adet nadir rastlanan ikili grup var,incelerseniz giriş-çıkışları farklı)Educa'da bu ikili parçalar  yatay oturmakla beraber,Anatolian'da tam tersidir,dikey oturur.
Genel bir bilgi vermek gerekirse,her uzun parça her zaman dik oturacak diye bir kaide yoktur.Marka marka farklılıklar gösterebilir.Puzzle'ı aldınız,uzun ve kısa parçaları ya da diğer adıyla dar ve tombul parçaları ayırdınız.Önce bu parçaların,sizin aldığınız puzzle'da dik mi yatay mı nasıl oturduğunu tespit edin.Örneğin,şu an gördüğünüz Anatolian'da uzun parçalar dik olarak yerleşiyor,bu demektir ki,bu puzzle için tüm uzunlar bir şekilde dik yerleşecek.Kısa,tombullar da o zaman yatay yerleşecek.Geriye kalan diğer 4 farklı kesim dik de yerleşebilir yatay da.Önemli olan puzzle'ın ana kesimi olan iki parçanın tespitini yapmak.

Puzzle yapımı 2.aşama:
Renk gruplarına ayırdıktan sonra çerçeveyi oluşturuyoruz.Çerçeve tamamlandıktan sonra posterdeki en kolay objeden başlıyoruz...Puzzle en kolay nasıl yapılır sorusuyla çok karşılaşıyorum.Arkadaşlar tabi ki mucize beklemeyin,en kolayı bile zahmetlidir.Sabır işidir.Fakat içinde çeşitli renklerde objeler barındıran puzzlelar kolay puzzlelardır.
Çerçevesi oluşturulmuş mutluluğun resmi puzzle

 Örneğin bu resimde,tavuk,köpek,pencere çerçevesi,sandık,dianne dengel yazısı hemen kendini belli eden objelerdir.Demek ki ilk önce bu renk gruplarını yapacağız.Mesala ben ilk olarak,penceredeki sarı tonların hakim olduğu kuşların yapımından başladım.Kuşların üzerinde pencere kenarı da mavi renkle birleştiği için parçalar arasında kendini belli ediyor.


Puzzle yapımı 3.aşama:
Posterdeki diğer kolay objelere bakalım,tavuk ve yatağın ayağı yerine konulan sandık da hemen yapılıyor.Ancak burada dikkat edilecek husus,tavuğun parçalarını ayırırken,aynı renk tonlarında olduğu için ister istemez,köpeğin parçalarını da ayırıyorsunuz.Köpekle tavuk tamamlandıktan sonra,genelde hemen hemen bütün puzzle'larda sağ veya sol alt köşede olan ressamın imzası da çıkıyor aradan.

Belirli renklere sahip objeleri oluşturma
 
Puzzle yapımı 4.aşama:
Geriye kaldı,battaniye ve 8 insanın sarı renkte kafaları.
 


Battaniye yamalı renkli olduğu için,göründüğü gibi zor değil,hemen yapılıyor.Burada birazcık uğraşacağınız şey,insan kafaları ile geriye kalan düz kahverengi tonlar...
Objeler tamamlanmış, sadece düz renkler kalmış


Puzzle yapımı son aşama:
Tüm renkli objeleri çıkardık.Artık geriye sadece kahve renkleri içeren parçalar kaldı ,bazılarımıza göre  düz renklerden dolayı en oyalayıcı ve sıkıcı :-) kısım bu.


Ve nihayetinde,benim çok kolay olarak nitelendirdiğim,yaklaşık olarak 10 saatte çıkarttığım hoş puzzle'lardan biridir mutluluğun resmi.
10 saat sonunda Mutluluğun resminde mutlu son  alt kısımda düz renkli parçalar kalmış bitmek üzere
Bloğumuzda artık geleneksel olan Puzzle künyesini de verelim arkadaşlar:
Puzzle Künyesi:
Marka Adı: Anatolian
Seri: Standart
Puzzle Adı: Mutluluğun Resmi -Home Sweet Home
Sanatçı: Dianne Dengel
Parça Sayısı: 1000
Ölçü: 48x66cm
Üretim Yılı: 2009
Üretim Yeri: Türkiye/Ankara
Mutluluğun resmi ile ilgili detaylı bilgiyi en çok satılanlar bölümünde okuyabilirsiniz.
Türkiye'de günümüzde en çok satılan puzzle modellerini de popüler puzzle satışları bölümünden takip edebilirsiniz.Popüler puzzle satışları aylık olarak güncellenecektir.


www.puzzleteacher.com                                                                    @ Puzzle Master

8 yorum :

 1. Elinize sağlık, bir de dilinize :) Ne güzel anlatmışsınız. Ben bana soranlara bu şekilde anlatamıyorum, aslında böyle yapıyorum ben de ama anlatmak ayrı bir sanat. Kutlarım sizi. Bu arada ben de bir sonraki puzzle olarak Mutluluğun Resmi'ni düşünüyordum. Sizin anlatımınızdan sonra daha bir heveslendim :) Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumlarınız için çook teşekkür ederim.Bol puzzle'lı günler dilerim...

   Sil
 2. bende aynı yöntemle kolaylıkla tamamlayabiliyorum puzzle larımı :) puzzle sözkonusu olunca yapım aşaması parça betimlemeleri vs. kısaca ifade biçimi ilk defa yapacaklar için gerçekten önemli siz bu konuda oldukça başarılısınız okuduğum kadarıyla :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilk kez puzzle yapacacaklara veya yapmayı düşünenlere anlatımlarımla faydalı olabiliyorsam bu blog amacına ulaşmış demektir.İlginize çookkk teşekkür ederim...

   Sil
 3. İlk defa yapıyorum ve oldukça zorlanıyorum. 1000 parçalık aldım.. Çerçeveyi yaptım fakat gerisini getiremiyorum.. Grup halinde ayırmaya çalıştım, sabrımı zorluyor doğrusu.. Ne yapacağım bilemiyorum. Çok sıkıldım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mehmet bey,belki bu puzzle için kolay dediğim için abartılı bulmuş olabilirsiniz..fakat gerçekten ilk defa puzzle ile tanıştıysanız,bu puzzle başlangıç puzzleı sayılmaz...zorlanmanız çok normal....sizin için de uygunsa çok sıkıldıysanız, puzzlenızı yapmayı üstlenebilirim...bu puzzleı 3 kez yaptım daha önce yine yaparım...yeter ki siz karar verin..iletişim bölümünden irtibat kurabilirsiniz..

   Sil
 4. Sıradaki puzzle belirlendi bunu yapmam gerek bu resmi çok seviyorum...

  YanıtlaSil
 5. Efendim ben 7 kez mutluluğun resmini yaptım..mutluluğa erdim diye düşünüyorum...Sizden de bekliyoruz o zaman bir mutluluk puzzle'ı..Anlamlı bir puzzle..

  YanıtlaSil

 
Puzzle Satın al | Hakkımda | İletişim
Copyright © 2013. Puzzle Master - Tüm hakları saklıdır. Site sahibinin İzni olmadan site içeriğinden alıntı ve kopyalama yapılamaz!.. Sitede bulunan logo marka ve tanıtıcı görseller sahiplerinin patentleri altındadır.ilgili materyaller sadece ürünleri tanıtım amaclı kullanılmıştır.