Puzzle hakkında merak ettiğiniz herseyi www.puzzleteacher.com adresinde bulabilirsiniz..!!
Ana Sayfa » , » Educa ''The Danaides'' 2000 Parça

Educa ''The Danaides'' 2000 Parça

Yazar Puzzle Master on 19 Kasım 2014 Çarşamba | 12:56

Educa "The Danaides/Waterhouse/su odası" 2000 Parça

Sevgili arkadaşlar,bazı puzzle'lar vardır,beğenerek alırsınız ama tamamladığınızda çok daha şaşırtıcı,hayranlık uyandırıcı bir eser çıkar ortaya, iki kat etkilenirsiniz.
Yaptığım yüzlerce puzzle arasında duruşuyla beni etkileyen,araştırdığımda hikayesi ile daha bir anlam kazanan harika bir puzzle'dan bahsetmek istiyorum sizlere.

Educa The Danaids ya da diğer adıyla "Waterhouse" Türkçe'ye Danaids Kızları,suyun kutsallığı,su odası olarak uyarlayabileceğimiz  2000 parçalı muhteşem güzellikte bir tema.

Educa "The Danaids" 2000 Parça

Puzzle'ın hikayesine geçmeden önce yapım aşamaları ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum.

Hani derler ya,en güzel,en lezzetli yemekler zahmetli olanlardır,işte bu puzzle'ın harika duruşunu görebilmek için önce cesaretinizi toplayıp tek tip renklerin içinden çıkmayı başarmalısınız, parça ayırmasından yapımına kadar zahmetli bir tema.

Morlar,bordolar,kahveler ve yeşiller yakın renk tonlarıyla biraz zorluyor,parça kesimleri klasik bildiğimiz Educa kesimi değil.
Educanın bu kesimine pek sık rastlamasak da zaman zaman eski üretim Educa puzzle'larda karşıma çıkıyor,ikili eşleşen parçalar bu bahsettiğim kesimde bulunmuyor.

Puzzle'ın arkasında yatan ilgi çekici mitolojik hikayeyi hep beraber okuyalım:

 
Yunan mitolojisinde Danaid'ler (Danaids, Danaides, Danaus Kızları) diye bilinen 50 kız kardeş, Danaos'un kız çocuklarıdır.


Danaos'un bir de Aigyptos (Aegyptus) adında ikiz erkek kardeşi vardır ki onun da 50 tane erkek çocuğu olmuştur.

50 birbirinden güzel kız ve 50 yakışıklı delikanlının hikayesi,delikanlıların, amcaları olan Danaos'a gidip bu 50 genç kıza (Danaid'ler) talip olmasıyla başlar.

Danaos, kızlarını bu genç çocuklara vermek istemez, zaten Danaid'ler de bu çocuklarla evlenmek istemezler,fakat Aigyptos ile 50 oğlu kızları almayı kafasına koyar.


Educa "The Danaids" kızları
Bunun üzerine kızların babası Danaos, Danaid'leri bir gemiyle Yunanistan'ın adalarından biri olan Argos'a kaçırır.
Ama genç delikanlılar da bir süre sonra kızların peşinden bu adaya yerleşir, gönülsüz olsa da kızlarının evlenmesini kabul eden Danaos ,düğün gecesi kızlarının hepsine birer hançer verir ve gece eşlerini uykuda öldürmelerini söyler.

Kızlar babalarının dediğini yapar ve gece eşlerini hançerleyerek öldürürler,fakat içlerinden birisi "Danaos'un en küçük kızı Hypermestra" kocası Lynkeus'u uykuda öldürmeye kıyamaz "Lynkeus'u uyandırıp her şeyi anlatır, çiftin "Abas" adında bir çocukları olur.
 
Bazı kaynaklarda babasının bu duruma kızıp kızını zindana mahkum ettirdiği anlatılsa da  karı kocanın birlikte kaçtığı ile ilgili farklı görüşlerin olduğu yazılarda bulunmaktadır.

Geride kalan Danaid'ler ise "49 kız kardeş" işledikleri suçtan dolayı cezalandırılmış ve yeraltına gönderilmiş. 

Affedilmek ve günahlarından arınmak için cezalarını çektikleri yer altında bulunan bir ırmaktan her tarafı delik deşik olmuş çanaklarla delik bir küveti doldurmaları istenmiş.
Ellerindeki süzgeçe dönmüş çanaklarla delik küveti bir türlü dolduramayan Danaid'lerin cezaları ömürleri boyunca sürmüş.

John William Waterhouse kimdir?


1848 yılında roma-italya'da doğan ünlü İngiliz ressamı John William Waterhouse,eski roma mitelojisine dayalı * "Neo-klasik" ve  * "Ön-Raffaelocu" akımlara uygun kadın resimleri ile ünlüdür.

Yaşarken sanatından para kazanıp rahat popüler yaşam süren ender ressamlardan biridir.
Waterhouse, Kral Arthur hikayelerini destansı şekilde anlatmış popülerliği İngiltere sanat sosyetesince de kabul edilmiştir.

John William Waterhouse 1895'de kraliyet akademisine tam üye olarak seçilmiştir,başta "Frank Dicksee" ve "Herber James Draper" olmak üzere daha sonraki On-Rafaelocuların çoğu Waterhouse'un stilinden önemli ölçüde etkilenmişlerdir.

*Neo-klasik;Antik roma ve yunan dönemine ait tarzların tekrar canlandırmak amaçlı 18.yy'da Almanya'da ortaya çıkan daha çok Fransa'da uygulama alanı bulan sanat anlayışıdır.
 
*Ön-Raffaeloculuk; 1848'de 7 kişilik ingiliz şair,ressam,heykeltraşın öncülüğünde başlamış sanat akımıdır.


Danaides, kızları


Puzzle Künyesi:
 
Marka Adı: Educa
Seri: Standart
Puzzle Adı: The Danaides/Waterhouse/su odası
Parça Sayısı: 2000
Ölçü: 96x68cm
Üretim Yılı: 2010
Üretim Yeri: İspanya

www.puzzleteacher.com                                                             @ Puzzle Master

3 yorum :

 1. Neden bilmiyorum bu görsele ilk gördüğüm günden beri hiç ısınamadım :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. biliyor musunuz ben de sizin gibiydim..bu görseli ilk gördüğümde ilgimi çelmemişti fakat size çok samimi bir itiraf yapayım...puzzle dünyası ufkumu genişlettirdi.ben bu puzzle'ı yapınca bu kadar hayran olacağımı bilmiyordum..inanın piyasada öyle başta ilginizi çekmeyen ama tamamlanınca görsel şölene dönen puzzlelar var...benim sizden tek farkım,gelen-giden puzzle trafiğim olduğu için birçok görseli yapma şansına sahip oluyorum.ama hemen diyorum ki,bunları paylaşayım ki,almadığımız ama bütün halini görmek istediğimiz puzzlelar hakkında fikir sahibi olalım diye.sizlerin yorumları da benim için çok önemli oluyor..

   Sil
  2. ilgimi çekmememişti diyecektim..çelmemişti yazmışım....ama bu kelime de oturmuş gibi...hahahaha...

   Sil

E-posta Abonemiz Olun, Her Ay Düzenlenen Hediye Puzzle Çekilişine Katılma Hakkı Kazanın..!!

Değerli Yorumlarınızla Yapacağınız Katkılarınız İçin Teşekkürler.

 
Puzzle Satın al | Hakkımda | İletişim | PuzzleTeacher DÜKKAN
Copyright © 2013. Puzzle Teacher - Tüm hakları saklıdır. Site sahibinin İzni olmadan site içeriğinden alıntı ve kopyalama yapılamaz!.. Sitede bulunan logo marka ve tanıtıcı görseller sahiplerinin patentleri altındadır.ilgili materyaller sadece ürünleri tanıtım amaclı kullanılmıştır.
DMCA.com Protection Status