YABANCI PUZZLE FİRMALARI

Yabancı Puzzle Markaları


CASTORLAND;

1989 yılında kurulan Castorland markası,Polonya üretimidir.Günümüzde dünya çapında 40 ülkeye ihracat yapmaktadır.
Castorland markası çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir,katoloğunda bulunan temalarda natürmort,yelkenli ve manzara görselleri oldukça fazladır.
Yetişkinlerin yanında Çocuklara yönelik puzzle ve oyuncak üretimi bulunuyor.

Parçaların boyutları standart boy puzzle parçalarından daha küçük kendine özgü kesime sahiptir.

Marka 500'den 4000 parçaya kadar üretim yapmakta olup kayıp parça desteği yoktur.

Castorland puzzle Türkiye distribütörlüğünü  İzmir firması olan Çağdaş ELT kitabevi yapmakta.

CHEATWELL;

Oyuncak sektöründe 27 yılını geride bırakan Cheatwell İngiliz menşeili bir firmadır. Dünya çapında ihracatı mevcuttur.Şirket faaliyetine ilk olarak 1986 yılında,masa oyunları üretimiyle başlamış.Ürün portföyünde tamamen sıradışı,standart dışı puzzle'lar bulunmakta.

Yenilikçi yapısı ile bilinen İngiliz firması Cheatwell’in Türkiye Mümessilliği bulunmuyor. 

CLEMENTONI;

Mario Clementoni tarafından,1967 yılında,İtalya'da kurulmuştur. Çevreyle dost,geri dönüşümlü puzzle kartonu olan mavi kartonla üretim yapmaktadır.

Clementoni markası 16 farklı dilde, 56 ülkeye puzzle ihracatı gerçekleştirmektedir.High Quality Collection serisinden geniş bir ürün portföyüne sahiptir.
Katoloğundaki ürünlerini,
500 parçadan 13.200 parçaya kadar,Fluorescent serisi, museum serisi, romantic collection, ethnic collection, high colour collection ve art deco collection olarak gruplandırmıştır.


Kutu üzerindeki talimatlar yerine getirildiğinde kayıp parça desteği veren markanın bazı serilerinde kutudan toz puzzle yapıştırıcısı çıkmaktadır.

  
Firma 2017 yılından itibaren yetişkin puzzle modellerinin Türkiye girişini durdurmuş olup 
Clementoni markasıyla eğitsel oyuncak ve çocuk puzzle'larına ağırlık vermiştir.
Markanın ülkemizde kendi bünyesinde oluşturduğu ofisi satıştaki ürünlerine gerekli desteği sağlamaktadır.

DINO PUZZLE;

Dinotoys firması,iş hayatına 1995 yılında Dino & Ravensburger olarak başlamıştır. Çek Cumhuriyetinde faaliyet gösteren oyun,puzzle ve puzzle küpleri üreten bir şirkettir.
Dinotoys kendi ülkesinde Ravensburger firmasının distribütörlüğünü de yürütmektedir. 

Ülkemizde Dino puzzle 
markasının Distribütörlüğünü Puzzle Galeri  Zen Bahçesi Oyuncak San.yapmaktadır.
Kayıp parça desteği şartlara bağlı olarak 
Distribütör firma tarafından verilmektedir.


EDUCA PUZZLE;

Educa Puzzle,İspanya'da(Barcelona),Educa Borras firması tarafından üretilmektedir, Educa ve Borras firmaları birleşerek Educa Borras adını almiştır. Bu iki firmadan, Borras 1894 yılında kurulmuş ve ailece oynanan oyunlar ve eğlenceli hobi ürünlerinin önde gelen firmalarından biri haline gelmiştir.

Educa Puzzle, bugün dünyada 75 ülkede satılmakta ve dünyada en çok tanınan puzzle markalarından biridir.


Guiness Rekorlar kitabına giren, dünyanın ticari olarak satılan en büyük puzzle'larından 24.000 parça Life 33.600 parça wild life 42.000 parça Around the World  isimli dev puzzle'lar
  Educa  tarafından üretilmektedir.

Zaman zaman klasik kesiminin dışına çıktığı görülsede Educa'nın çok bilindik klasik bir parça kesimi olan Educa m
arkasının 5000, 6000, 8000, 9000, 24000, 33.600 42.000 parçalı profesyonel puzzleseverlere hitabeden puzzle'larını kolayca temin edebilirsiniz.

Educa puzzle'larda 2000 parçaya kadar toz yapıştırıcı kutunun içinden çıkmaktadır, 3000 parça ve daha büyük educa puzzle'larda yapıştırıcı bulunmamakta.
Educa markasında, stokları dahilinde,ve 3000 parça üstü modellerde ücretsiz kayıp parça desteği mevcuttur.

Ülkemizdeki temsilciliği 2019 yılına kadar Heidi Oyuncak tarafından yürütülen Educa markasının şu an için Türkiye mümessili bulunmuyor.


GRAFİKA PUZZLE;

Çok çeşitli ve renkli puzzle modellerini kolleksiyonunda bulunduran Fransız markası Grafika,Türkiye’deki İskender’s puzzle tesislerinde üretilmesiyle beraber iç piyasada temin etme problemi  büyük ölçüde ortadan kalkmış ülkemizdeki puzzle meraklılarıyla tanışmıştır. 

Grafika   2017 yılında dünyanın en büyük puzzle’ı olarak lanse ettiği 48.000 parçalı  “Travel around the World “puzzleını piyasaya sürmüştür. Chris Ortega,Josephine Wall gibi dünyaca tanınmış artistlerle çalışan Grafika markasının diğer markalardan  en belirgin ve en ayırt edici özelliği , ürettiği her temanın 4 farklı versiyonuyla satışa çıkması.Örneğin  sevdiğiniz bir görselin, 1000,1500,2000 ve 3900 parça seçeneklerini bulabilirsiniz.

Ülkemizde satılan Grafika puzzle modellerine puzzledepo.com sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.Telif haklarından dolayı her modelin bulunmadığını da belirtelim.
Yurt içinde satın alınan Grafika puzzle'ların kayıp parça desteği koşullu olarak verilmektedir.
GIBSONS PUZZLE;
 
1919 yılında,Harry Gibson tarafından kurulan Gibsons puzzle, ingiliz şirketidir.Yüksek kalitede materyaller kullanan Gibsons İngiltere'nin lider firmalarındandır.


Ürünlerinde kalın puzzle kartonu ve %100 geri dönüşümlü materyaller kullanmaktadır,parça uyumu kusursuzdur,İngilterede'ki en geniş ürün yelpazesine sahip puzzle firmasıdır,2 parçadan 2000 parçaya kadar üretim yapmaktadır.
Kolay tanınan mavi kutularıyla Gibsons,her yıl ürün yelpazesine 50 yeni puzzle temaları eklemektedir.

Ürettiği her puzzle'da kesimin farklılığından dolayı,kayıp parça desteği vermemektedir.

Gibsons Puzzle markasının ülkemizde temsilcisi bulunmuyor. 


HEYE PUZZLE;
 
Alman puzzle ve takvim üreticisi KV&H Verlag firması 2010 yılından bu yana,Münih ve Bavaria'da üretim yapmaktadır. Mannheim ve Dortmud'ta ofisleri bulunmaktadır.


Ürünlerindeki tema genellikle eğlenceli karikatürler ve klasikler olup dünyaca ünlü çizer ve ressamların çalışmaları kullanılmaktadır. Cosmopolitan dergisi gibi dergilerle ortak ürünler de çıkarmaktadır.500'den 4000 parçaya kadar üretimi mevcut.

Mordillo, Loup, Ryba ve Jabo  heye markasının çalıştığı en önemli sanatçılar arasında yer alır.
Heye puzzle'larda yapıştırıcı ve kayıp parça desteği bulunmuyor.
Ülkemizde Heye puzzle markasını temsil eden resmi bir distribütör firma bulunmamaktadır.

JUMBO PUZZLE;
 
Temelleri 
1853 yılına dayanan Hollanda Zaandam merkezli puzzle ve oyun üreticisi Royal Jumbo, Grup, ingilterenin puzzle markası Falcon de Luxe satın aldıktan sonra özellikle İngiltere'de Falcon ismiyle de anılmaktadır.
Yetişkinler için,500-3000 parça arası puzzle üretimi  bulunan Jumbo'da düzenli bir kesim bulunmaz,irili ufaklı çok çeşitli fantastik-Amerikan kesim puzzle parçalarına sahiptir. 

Markanın logosunda bulunan fil simgesi ,ürettiği oyuncakların üzerinde bir fil duracak kadar güçlü ve dayanıklı olması iddiasıyla  doğmuştur.Jumbo İngiltere mağazalarının raflarında en fazla görülen puzzle markalarından biridir.

Ürün portföyünde sürpriz sahneli,eğlenceli Wasgij serisi, ve kendine özgü çizimiyle 1980 yılında ortaya çıkan Jan Van Haasteren karikatür puzzleları jumbo markasıyla özdeşleşen en sevilen modeller olmuştur.

Ülkemizde hala bazı modelleri bulunabiliyor. kayıp parça desteği yoktur.
Jumbo puzzle'ın  Türkiye distribütörlüğü bulunmuyor.

MASTERPIECES PUZZLE;
 
Masterpieces,1995 yılında kurulmuş,Amerikan kökenli firmadır.
 ürünlerinde dönüşümlü kağıt kullanmalarının yanı sıra,çevreyle dost,doğada ayrışabilir ,soya tabanlı baskı mürekkepleri de kullanmakta.parçaları klasik kesim değildir,irili ufaklı,ilginç birçok fantastik parça kesiminden oluşmaktadır.


Özel kesim fantastik parçaları içinde  büyük kesilmiş parçalar mevcuttur.Özel kesim serisinde parça sayıları yaklaşık olarak olarak verilmektedir.Rastgele kesim tekniğiyle üretim yapıldığından puzzle'lar içinde en büyük parçalara  sahip nadide firmalardandır.


Hobivizyon Çağdaş ELT kitabevi 2004 yılından itibaren 
Masterpieces markasının Türkiye distribütörlüğünü yapmaktadır. 

Kutu içeriğinde yapıştırıcı bulunmayan Masterpiece markasında Kayıp parça desteği yoktur.
 MB Games Puzzle;
 
Diğer adıyla Milton Bradley; bu marka puzzle'ın tarihçesinde yer almış çok büyük bir 
şirkettir.1860'larda,Massachusetts'de Milton Bradley tarafından kurulmuş ve 1920'lerde giderek büyümüş,Amerika'nın en büyük oyun imalatçısı haline gelmiştir.

1984 yılında,şirket,124 yıllık bir tecrübeden sonra,Hasbro oyuncak tarafından satın alınmış olup,günümüzde elde kalanlardan başka Mb markalı puzzle görme olasılığı yok denecek kadar azdır.Fotoğraf olarak çekilmiş,manzara üzerine birçok puzzle'ı mevcuttur.


Mb Games, puzzle dünyasındaki standardı olmayan 
en ilginç parça kesimine sahiptir.
Birbirinden farklı apayrı parçalar,aslında birbirleriyle eşleşmektedir. 
Aynı zamanda Mb puzzle'ın parça sayıları da standart dışıdır.
Örneğin,550,750,2500 parçalı puzzle'larının yanında 500,1500,2000,3000,4000 parçalı puzzle'ları da bulunmaktadır.

Markanın ülkemizde temsilcisi bulunmuyor.

PIATNIK PUZZLE;
 
1824 yılında kurulan şirket puzzle'dan önce,işe ilk olarak oyun kartları,iskambil kağıtları üretmekle başlamış.1950'lerden sonra ürün portföyünü geliştirmiş,Avusturya pazarında lider durumuna gelmiştir.Sadece Avusturya'da değil,tüm dünyada kaliteli iskambil kağıdı deyince akla Piatnik markası gelir.


Piatnik puzzlelar'ının en önemli özelliği,karmaşık ve zor olarak nitelendirebileceğimiz,birçok materyalin biraraya gelmesiyle oluşmuş, obje görsellerini içeren kolaj puzzle'lardır.

1000 parça ağırlıklı üretim yapan Piatnik markasının ülkemizde kayıp parça desteği yoktur. 

Birkaç yıl öncesine kadar temsilciliğini Özensan firmasının yaptığı Piatnik markasının ülkemizde distribütörü bulunmuyor

RAVENSBURGER PUZZLE; 

Puzzle dünyasının kaliteli puzzle markaları arasında ilk sıralarda yer alan
 Alman firması  Ravensburger ürettiği puzzle'larda kendi geliştirdiği Softclick Premium teknolojisini kullanmaktadır.
El yapımı kesme bıçaklarıyla benzersiz kesime sahip daha güçlü,daha kalın kartondan  puzzle parçaları üretiyor ve dolayısıyla süper uyumlu, geri dönüşümlü yumuşakça birbirine geçen softclick parçalar ortaya çıkıyor.

Bir parçayı doğru yere koyduğunuzda klik sesini adeta duyabiliyorsunuz.İşte bu da Ravensburger'i diğerler markalardan farklı yapan bir başka özellik. 
Yaklaşık 1500 çalışanıyla,8000 farklı ürün çıkartan Ravensburger,ürünlerinin %85'ini de kendi yapmakta. Özel pürüzlü kağıt kullanımı sayesinde ışık yansımalarını önleyerek gözleri yormayan puzzle'lar ortaya çıkartmakta.

Ünlü graffiti ressamı ve şu an aramızda olmayan Keith Haring'in "Double Retrospect" adlı çalışmasını ölümsüzleştiren Ravensburger,Guinness Rekorlar Kitabına girdi.
Ravensburger, kalıp kesme bıçakları,her 60.000 puzzle sonrasında usta alet yapımcıları tarafından manuel olarak (elle) yeniden yapılıyor.

Bu yüzden her kalıp farklı çıkıyor,farklı kalıplardan çıkan parçalar, sizin elinizdeki  puzzle'a uymayabiliyor.
Kutu içeriğinde toz veya sıvı puzzle yapıştırıcısı bulunmuyor.
Ravensburger'in Türkiye distribütörü, İst, Maslak'ta bulunan
 Adore Oyuncak
 firmasıdır RICORDI ARTE PUZZLE;
 
Giovanni Ricordi tarafından küçük matbaa şirketiyle 1808 yılında başlayan 52 farklı ülkeye ihracat yapan Ricordi Arte 200. yıldönümünü kutlamakla beraber 3mmkarton kalınlığı geri dönüşümlü malzeme kullanımı gib bazı yeniliklere gitmiştir. 

Markanın ürün portföyü, ağırlıklı olarak ünlü ressamların ölümsüz eserlerinden oluşmaktadır
.
Ricordi Arte'nin Puzzle kataloğunu incelerseniz kendinizi Fransa Louvre müzesini gezer gibi hissedersiniz.

Bir dönem Türkiye temsilciliğini 
Puzzle Galeri - Zen Bahçesi Oyuncak San. yaptığı
Ricorde Arte markasının ülkemizde dağıtıcısı bulunmuyor.


SCHMIDT PUZZLE;

Almanya'dan bizlere ulaşan Schmidt puzzle'da en dikkat çekici özellik, metal teneke kutulu şık puzzle'ları...Josef Friedrich Schmidt tarafından kurulan firma,yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahiptir.Daha çok 1000 parça üzerine yetişkin puzzle'ları ülkemizde mevcuttur.

Geçmiş yıllarda Onur oyuncak tarafından getirilen Schmidt markasının şuan için ülkemizde temsilcisi bulunmuyor.

SUNSOUT PUZZLE;
 
Amerikan kökenli Sunsout puzzle,48 parçadan  6000 parçaya kadar üretim yapmaktadır.

Kataloğundaki Temalar daha çok fantastastik ve hayvan figürlü resimlerden oluşmaktadır.

Garip şekilli standart dışı fantastik kesime sahip irili ufaklı parçalardan oluşan sunsout puzzle'ların yapımında çevre dostu, geri dönüşümlü soya tabanlı mürekkep kullanılmakta.
Sunsout puzzle ürün portföyünde,hidden images tarzı,puzzle resminin içine gizlenmiş süpriz nesnelerin olduğu eğlenceli temalar mevcuttur.


Bir dönem distribütörlüğü Perre Grup tarafından yapılan Sunsout markasının ülkemizde temsilcisi bulunmuyor.
TREFL PUZZLE;
 
Bir Polonya şirketi olan Trefl puzzle,1985 yılında faaliyete başlamıştır.firma 400'den fazla çalışanıyla dünya çapında 50 ülkeye ihracat yapmaktadır. 


Yetişkin ve ,çocuklara yönelik çok geniş bir kolleksiyona sahip Trefl markasında dikkat çekici puzzle temaları mevcut.
Kutu içinde sıvı ve toz yapıştırıcı bulunmayan Trefl puzzle'ın kayıp parça desteği yoktur.
Trefl puzzle Türkiye temsilcisi 2019 yılından itibaren, Ankara  Heidi oyuncak firmasıdır.WENTWORTH;

1994 yılında Kevin Wentworth Preston tarafından kurulan İngiliz menşeili ahşap puzzle  firmasıdır,şirket,uzman ekibiyle günümüzde modern bilgisayar kontrollü lazer kesim teknolojisini kullanarak geleneksel ingiliz ahşap puzzle kesimini devam ettiriyor.

Bunun yanı sıra Viktorya dönemine ait elle kesilerek whimsy dediğimiz tuhaf  şekilli parçalara da sadık kalarak,viktorya geleneği ile modern lazer kesimini harmanlamış. Whimsy parça nedir sorusunun cevabını Puzzle Terimleri başlıklı makalemizde bulabilirsiniz. Firma yüksek kalitede,çok çeşitli puzzlelar üretmeye devam etmektedir.
Kişiye özel sipariş de almaktadırlar.

Ülkemizde bir dönem Özensan tarafından getirilen Wentworth puzzlelar oldukça ilgi görmüştü .Şimdilerde ülkemizde resmi satışı yok.

Ad

DUYURULAR,13,EDUCA ''Life'' 24.000,3,EDUCA WildLife 33.600,2,GUERNICA,15,İLK PUZZLE,7,İZ BIRAKANLAR,4,KARGO VE PAKETLEME,1,KAYIP PARÇA,2,MERAK ETTİKLERİNİZ,15,NEON PUZZLE,40,NOSTALJİK PUZZLE'LAR,19,PUZZLE AKSESUAR,2,PUZZLE HABER,199,PUZZLE PEDIA,10,PUZZLE VİTRİNİ,182,RAVENSBURGER 32000,2,SİZDEN GELENLER,98,TAMAMLANMIS PUZZLE,18,
ltr
static_page
Puzzle Teacher : YABANCI PUZZLE FİRMALARI
YABANCI PUZZLE FİRMALARI
Puzzle Teacher
https://www.puzzleteacher.com/p/yabanci-puzzle-firmalari.html
https://www.puzzleteacher.com/
https://www.puzzleteacher.com/
https://www.puzzleteacher.com/p/yabanci-puzzle-firmalari.html
true
3289592439223607449
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Hepsini Göster Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil By Home Sayfa POSTS Hepsini Gör Sizin İçin Tavsiye Edilenler ETİKET Arşiv SEARCH Tüm Gönderiler İsteğinizle eşleşen herhangi bir gönderi bulunamadı Back Home Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content