Puzzle hakkında merak ettiğiniz herseyi www.puzzleteacher.com adresinde bulabilirsiniz..!!
Ana Sayfa » » Puzzle Nasıl Yapıştırılır ?

Puzzle Nasıl Yapıştırılır ?

Yazar Puzzle Master on 2 Mayıs 2013 Perşembe | 19:04

Puzzle Nasıl Yapıştırılır?

Arkadaşlar daha önceki  Puzzle Nasıl Yapılır ? konu başlığımız altında anlatıldığı şekilde yapılmış tamamlanmış puzzle'lar birden fazla yöntemle yapıştırılabilir,en klasik ve bilinen yöntem,satın aldığınız puzzle'ın kutusunun içinden çıkan mevcut yapıştırıcısını kullanmak Educa'nın içinden çıkan kırmızı paket toz yapıştırıcıların kullanım talimatının Türkçe'ye çevrilmiş anlatımı aşağıdaki gibidir:


Puzzle yapıştırıcısı nasıl kullanılır ? 

Educa puzzle fix yapıştırıcısı nasıl hazırlanır?

Puzzle Yapıştırma Teknikleri nelerdir?
                                      


12 yemek kaşığı suyu kutudan çıkan bir paket (1gr) için kullanacağız,bir kabın içerisine toz içeriğin tamamını boşaltın,ardından yaklaşık 125ml ya da tam ölçüsüyle 12 yemek kaşığı suyu tozun üzerine boşaltın.

Karışımı homojen oluncaya kadar çok iyi karıştırın. hazırladığınız karışımı 30 dakika kadar dinlenmeye bırakın.
Süre dolduktan sonra karışımı azar azar puzzle'ın poster olan ön yüzeyine (arkasına değil) bir spatula yardımıyla yayın.

Spatulanız yoksa Educa puzzleseverlere şöyle bir kolaylık sağlamış,dikkat ederseniz,bu kırmızı paketlerin bir kenarı oldukça keskin ve sert, yapıştırıcı paketini dikkatli açarsak,paketin sert kenarı spatula görevi görüyor, yapıştırıcıyı puzzle yüzeyine bunu kullanarak yayabiliriz.

"Saat puzzle için yapıştırma ve montaj açıklamalarının olduğu  Saat puzzle nasıl yapılır?  konumuzu inceleyebilirsiniz."

Educa özellikle şu uyarıyı da yapmış arkadaşlar,resmin ön yüzeyine,asla yapıştırıcının tamamını  bir seferde dökmeyin,azar azar dökün,nazikçe yayarak puzzle'ın tamamına yedirin.

Puzzle'ın ön yüzeyine yapıştırıcıyı uyguladıktan sonra artan fazla yapıştırıcıyı almayı unutmayın.
Yapıştırıcı uygulanan puzzle'ı ortam sıcaklığına bağlı olarak kuruması için 3-4 saat kadar yerini değiştirmeden bekletin.

Benim burada tarif ettiğim ölçü 1gr paketler içindir,1gr'lık ölçü genelde 1000 parça puzzle için uygundur.

2gr'lık ölçü ise genelde 2000 parça puzzle için uygundur.Educa'da bu tek kullanımlık toz puzzle fix yapıştırıcı 1000-2000 parçalı olan kutuları içinden çıkıyor.

3000 parça ve üzerindeki puzzle'lara bu kırmızı puzzle fix yapıştırıcılar yeterli gelmez.

Fotoğraflarda bazı puzzle yapıştırıcılarına ait örnekler görülmektedir

Bazı yerli markaların da puzzle harici olarak satılan bu tip yapıştırıcıları bulunabiliyor.
3000 parça ve daha büyük parçalı puzzle'ları yapıştırmak için hariçten yapıştırıcı da satın alabilirsiniz.

Bazı puzzle markalarının kendi yapıştırıcıları piyasada satılmaktadır, ucunda sünger bulunan bu tip puzzle yapıştırıcılarının kullanımı çok daha kolaydır.
Piyasalarda bulabileceğiniz 200ml herhangi bir marka yapıştırıcı ile ortalama 4x1000 puzzle yapıştırabilirsiniz.

KS Games'in puzzle kutularından çıkan toz "puzzle fix" yapıştırıcısını da üzerindeki talimata göre hazırlayabilirsiniz, hemen hemen Educa'nın talimatıyla aynıdır.

Son zamanlarda KS Games puzzle kutularından sıvı puzzle yapıştırıcı çıkmaktadır,sıvı yapıştırıcıların uygulanması toz yapıştırıcılara göre daha kolaydır.


Bir diğer sık kullanılan yöntem de puzzle'ı arkasından bantlamaktır. Bunun için gereken şey Puzzle’ınızı ters çevirerek arkasından şeffaf koli bantı ile bantlamak.
Gayet kolay bir işlem olmasına rağmen puzzle’ınızı çevirirken dağılmasına sebep olabilirsiniz.

Bunu da altına ve üzerine birer karton koyarak ortada puzzle’ı sıkıştırmak suretiyle çevirebilirsiniz, çevirdikten sonra tek tek sıra ile yukardan aşağıya boşluk kalmayacak şekilde bantlayabilirsiniz.

KS Puzzle Fix sıvı puzzle yapıştırıcısı ve diğer puzzle yapıştırıcıları hakkında detaylı açıklamayı Puzzle yapıştırıcısı nedir? puzzle yapıştırıcısı nasıl kullanılır? başlıklı yazımızda inceleyebilirsiniz.


Puzzle nasıl saklanır?

Tamamlanmış çerçeve yapmaya fırsat bulamadığınız  puzzlelarınızı nemden rutubetten uzak tutarak muhafaza etmeyi unutmayın.

Puzzle'larınızı;
Puzzle halısına sararak ortadan kaldırabilirsiniz.
Puzzle'ınızı büyük ölçülüyse 2-3 eşit tabakaya bölüp kendi kutusunda saklayabilirsiniz.
Puzzle'larınızı özellikle bir mobilya arkasında duvara yaslıyarak saklayacaksanız,kalın sağlam kartondan paket yapın ve saklayacağınız yerin nem-rutubet almadığından emin 
olun.
Paketlenmiş olarak sakladığınız puzzle'larınızı zaman zaman kontrol edin havalandırın, Rutubetli ortam puzzle'ın baş düşmanıdır.

En güzeli eşinize dostunuza her parçasında emeğiniz olan bir hediye verin puzzle hediye edin.

 www.puzzleteacher.com                                                                      @Puzzle Master

14 yorum :

 1. Ben mobilyacıdan 8 mm mdf kestirip onun üzerine yapıştırıyorumç

  YanıtlaSil
 2. Bilgiler için çok teşekkür ederim. 1000 lik educa puzzle yeni bitirdim çok işime yarayacak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne demek efendim,rica ederim,hoşgeldiniz,,,puzzle yapmaya devam!!!

   Sil
 3. Şimdilik hedefim saat şeklinde puzzle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saat puzzlelar yapımıyla,kesimiyle çok eğlenceli puzzlelardır...kolay gelsin..sevgiler....

   Sil
 4. Bir masanın üstünde yapıştırsak masaya etkisi olur mu yapıştrııcının

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bence hiç riske girmeyin,parça aralarından mutlaka sızma yapacaktır.ben kartonun üzerinde yapınca gazete kağıdına alıyorum yapıştıracağım zaman...kuruma aşamasında üstünde ağırlık da bekletiyorum 24 saat.

   Sil
 5. bende duvar kağıdına yapıştırdım sonra boyutuna uygun olarak kestim acaba bu yapıştırıcıya gerek duymadan çerçeveletebilir miyim yoksa zamanla düşer mi puzzlem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıkcası tam olarak ne yaptığınızı anlayamadım.ne tür yapıştırıcı kullandınız? nereye yapıştırdınız?

   Sil
 6. Bende 1000 parça anatolian eyfel kulesi puzzle var ve gece parlaması için fosforlu yapmışlar. Bunu düz masada yaptık. Yapıştırma işlemini nasıl yaparım? Puzzle yapıştırcı çıkmadı içinden ve bu yapıştırıcı fosforuna zarar verir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili takipçim,öncelikle anatolian kutularından puzzle yapıştırıcısı çıkmıyor...hariçten piyasada anatolianın yapıştırıcıları satılıyor.fosforlu puzzlelar yani neon puzzleları bence arkadan bantla yapıştırın..mukavva üzerinde yapmanızı öneriyorum..masada mukavva olmadan yaptıysanız tam ortasından bir sıra alın parçaları,puzzleı ikiye bölmüş olun,sonra yarım tabakayı dikkatli şekilde elinizle masa seviyesine getirdiğiniz mukavva üzerine kaydırın.

   Sil
  2. merhaba bende de neon puzzle var ve yapıştırma işleminini daha detaylı anlatır mısınız acaba mukavva uzerinde yapılmasını solemıssınız mukavvayla bırlıktemı yapıştırıcaz anlamadım ikiye neden bölüüyorum o sekılde mukavvanın ustune alıoruz puzzleın arkasında mukavva varken nasıl bantlıcaz anlamadım puzzleı ters cevırıp ön yuzu mukavvaya gelıcek sekılde yapıp arkasını karton olan yerını mi bantlıcaz ayrıntı verır mısınız cok kafam karıstı :S

   Sil
  3. merhaba bir de ahşap puzzle lada ilgileniyorum ahşap puzzleların nasıl yapıştırıldıgı cercevelendgı hakkında hıc bır bılgı bulamadım 1000 parçalık ahşap art puzzle var elimde bttiğinde nasıl yapiştırabılırım yardımcı olur musunuz:S

   Sil
  4. Arnes Ergok sizin kafanız oldukça karışmış...Aslında bu kadar komplike değil.gelin sizi aydınlatalım...bana iletişim bölümünden direkt ulaşın ki size mail yolu ile ayrıntılı bilgi vereyim..

   Sil

E-posta Abonemiz Olun, Her Ay Düzenlenen Hediye Puzzle Çekilişine Katılma Hakkı Kazanın..!!

Değerli Yorumlarınızla Yapacağınız Katkılarınız İçin Teşekkürler.

 
Puzzle Satın al | Hakkımda | İletişim
Copyright © 2013. Puzzle Teacher - Tüm hakları saklıdır. Site sahibinin İzni olmadan site içeriğinden alıntı ve kopyalama yapılamaz!.. Sitede bulunan logo marka ve tanıtıcı görseller sahiplerinin patentleri altındadır.ilgili materyaller sadece ürünleri tanıtım amaclı kullanılmıştır.
DMCA.com Protection Status