Puzzle hakkında merak ettiğiniz herseyi www.puzzleteacher.com adresinde bulabilirsiniz..!!
Ana Sayfa » » Puzzle Nasıl Yapıştırılır ?

Puzzle Nasıl Yapıştırılır ?

Yazar Puzzle Master on 2 Mayıs 2013 Perşembe | 19:04

Puzzle Nasıl Yapıştırılır?

Arkadaşlar Puzzle Nasıl Yapılır ? başlığımız altında anlatıldığı şekilde yapılmış tamamlanmış puzzle'lar birden fazla yöntemle yapıştırılabilir...En klasik ve bilindik yöntem,satın aldığınız puzzle'ın kutusunun içinden çıkan mevcut yapıştırıcısıyla yapıştırmak.Educa'nın içinden çıkan kırmızı toz yapıştırıcıların kullanım talimatının Türkçe'ye çevrilmiş anlatımı aşağıdaki gibidir:
 
Puzzle yapıştırıcısı nasıl kullanılır ? Educa puzzle fix yapıştırıcısı nasıl hazırlanır?
                                      
12 yemek kaşığı ya da 125ml suyu,kutudan çıkan bir paket için kullanacağız.Bir kabın içerisine toz içeriğin tamamını boşaltın.Ardından yaklaşık 125ml ya da tam ölçüsüyle 12 yemek kaşığı suyu tozun üzerine boşaltın..Karışımı homojen oluncaya kadar çok iyi karıştırın.Daha sonra 30 dakika kadar dinlenmeye bırakın.Süre dolduktan sonra karışımı azar azar puzzle'ın ön yüzeyine (asla arkasına değil) bir spatula yardımıyla yayın.Spatulanız yoksa Educa bize şöyle bir kolaylık sağlamış.Dikkat ederseniz,bu kırmızı paketlerin bir kenarı oldukça keskin sert, yapıştırıcı paketini dikkatli açarsak,paketin kenarı spatula görevi görüyor.Bu şekilde de yayabiliriz.
-Saat puzzle için yapıştırma ve montaj açıklamalarının olduğu konumuzu BURADAN  inceleyebilirsiniz.
-Educa özellikle şu uyarıyı da yapmış arkadaşlar,resmin ön yüzeyine,asla yapıştırıcının tamamını  bir seferde dökmeyin,azar azar dökün,nazikçe yayın tamamına yedirin.Çok gerekli olursa aynı tozdan elinizde varsa biraz daha yapıştırıcı hazırlayabilirsiniz uyarısını da yapmış.Puzzle'ın ön yüzeyine yapıştırıcıyı uyguladıktan sonra artan fazlalıkları da almayı unutmayın.Daha sonra puzzle'ı kuruması için 3 saat kadar bekletin.Bu arada çok arzu edilirse,parçaları tekrardan dikkatli bir şekilde ayırabilirsiniz....

Educa Puzzle yapıştırıcısı
Burada ben bir uyarı yapayım; Educa'nın yapıştırıcıları parça sayısına bağlı olarak,1gr-2gr gibi çıkabilir.Benim burada tarif ettiğim ölçü 1gr ve 2gr paketler içindir.1grlık ölçü genelde 1000'lik puzzle için uygundur.2grlık ölçü ise genelde 2000 parça puzzle için uygundur.Educa'da bu tek kullanımlık puzzle fix yapıştırıcı 500-2000 parçalı olan kutularında çıkıyor.

3000 parça ve üzerindeki puzzle'lara, bu kırmızı puzzle fix yapıştırıcılar yeterli gelmez...Harici satılan Şişeli,tüplü olan puzzle yapıştırıcılarla büyük parçalı puzzle'lar yapıştırmak için daha uygun olur.
Bazı Yerli markaların da puzzle yapıştırıcıları bulunabiliyor..Bunun dışında hariçten yapıştırıcı da satın alabilirsiniz.Bazı puzzle markalarının kendi yapıştırıcıları piyasada satılmaktadır, ucunda sünger bulunan bu tip puzzle yapıştırıcılarının kullanımı çok daha kolay.
Piyasalarda bulabileceğiniz 200ml herhangi bir marka yapıştırıcı ile ortalama 4x1000 puzzle yapıştırabilirsiniz.


KS Games puzzle Fix
Örneğin KS Games'in puzzle fix yapıştırıcısını da üzerindeki talimata göre hazırlayabilirsiniz...Hemen hemen Educa'nın talimatıyla aynıdır.

''puzzle fix yapıştırıcı talimatı okumak için fotoğrafa tıklayın''


Bir diğer sık kullanılan yöntem de puzzle'ı arkasından bantlamaktır. Bunun için gereken şey Puzzle’ınızı ters çevirerek arkasından şeffaf koli bantı ile bantlamak. Gayet kolay bir işlem olmasına rağmen puzzle’ınızı çevirirken dağılmasına sebep olabilirsiniz.


Bunu da altına ve üzerine birer karton koyarak ortada puzzle’ı sıkıştırmak suretiyle çevirebilirsiniz. Çevirdikten sonra tek tek sıra ile yukardan aşağıya boşluk kalmayacak şekilde bantlayabilirsiniz.

Ayrıca toz ve sıvı Puzzle yapıştırıcıları,koruyucularıyla ilgili geniş açıklamaları Puzzle yapıştırıcısı nedir? puzzle yapıştırıcısı nasıl kullanılır? Başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.
 
Puzzle nasıl saklanır?
Tamamlanmış çerçeve yapmaya fırsat bulamadığınız  puzzlelarınızı nemden rutubetten uzak tutarak muhafaza etmeyi unutmayın. 
 Puzzle'larınızı;
-Puzzle halısına sararak ortadan kaldırabilirsiniz.
-Puzzle'nız özelikle büyük ölçülüyse 2-3 eşit tabakaya bölüp,iki mukavva içine koyup,mukavvayı da aynı kitap kapağı gibi bir tarafından bantlayabilirsiniz.
-Hazır koliniz varsa koliden kendinize saklama paketi yapabilirsiniz.
-Puzzle'larınızı özellikle bir mobilya arkasında duvara yaslıyarak saklayacaksanız,kalın sağlam kartondan paket yapın ve saklayacağınız yerin nem-rutubet almadığından emin 
olun....Paketlenmiş olarak sakladığınız puzzle'larınızı zaman zaman kontrol edin havalandırın, Rutubetli ortam puzzle'ın baş düşmanıdır.
Fotoğraflarda bazı puzzle yapıştırıcılarına ait örnekler görülmektedir
 www.puzzleteacher.com                                                                      @Puzzle Master

1 yorum :

  1. Ben mobilyacıdan 8 mm mdf kestirip onun üzerine yapıştırıyorumç

    YanıtlaSil

 
Puzzle Satın al | Hakkımda | İletişim
Copyright © 2013. Puzzle Master - Tüm hakları saklıdır. Site sahibinin İzni olmadan site içeriğinden alıntı ve kopyalama yapılamaz!.. Sitede bulunan logo marka ve tanıtıcı görseller sahiplerinin patentleri altındadır.ilgili materyaller sadece ürünleri tanıtım amaclı kullanılmıştır.