Puzzle hakkında merak ettiğiniz herseyi www.puzzleteacher.com adresinde bulabilirsiniz..!!
Ana Sayfa » » İki adet 3000 Parça Educa Guernica arasındaki ilginç kesim farklılıkları

İki adet 3000 Parça Educa Guernica arasındaki ilginç kesim farklılıkları

Yazar Puzzle Master on 29 Nisan 2013 Pazartesi | 21:58

Educa Guernica Parça kesim farkları

Guernica Educa 3000 parça,  standart ve asimetrik kesim karşılaştırması

Educa firmasının  aynı yıl aynı seriden üretmiş olduğu iki adet 3000 Parça Guernica tablosunda Parça kesimlerindeki farklılıkları buradaki yazımızda  fotoğraflarla destekleyerek anlattım.

Daha önce Educa'dan en az bir puzzle yapan arkadaşlar bilirler.Educa puzzle'lar da aslında markaya özgü geleneksel bir kesim vardır.

Bu kesim puzzle'cılar arasında standart "düzenli kesim" olarak adlandırılabilir.

Parçaları genelde 3 tiptir.Bunlar,klasik uzunlar,klasik kısalar ve garip kesimli sadece birbiriyle eşleşen ikili parçalar.Bu kesim kolay diye adlandırabileceğimiz,tıpkı örgü örer gibi,bir uzun  yanına bir kısa,yanına tekrar uzun parça konularak yapılan sistemdir.Bu açıkladığım kolay kesimli puzzle fotoğraflarda işaretli olarak gösterilmiştir.


Guernica Educa 3000 parça Asimetrik kesim

Zor olan kesimde sıradışı bir durum var.Kesim o bilindik standart kesim değil,yani bir uzun,bir kısa gitmenize rağmen parça kesimi standart olmadığı için aslında parça oturmuyormuş izlenimi veriyor.

Üzerinden çizgiler geçen bir parçayı,başka bir çizgili parçayla standart dışı olarak oturtuyorsunuz,çünkü biliyorsunuz ki, o parçanın üzerinden geçen çizgi,diğer parçanın çizgisiyle bütünleşiyor.

Tamam diyorsunuz parça oturdu,sıradışı bir şekilde oturdu ama çizgilerden anlıyorsunuz emin oluyorsunuz.


Guernica Educa 3000 parça Standart kesim

Peki bu parçaların üstünde çizgi olmadığını varsayalım,düz beyaz renkler olsun,üstünde hiçbir desen olmasın. İşte kafayı sıyırma noktası bu noktada başlıyor.Guernica'nın bütününe baktığınızda çizgili parçaları ayırırsak geriye kalanın tamamı ya düz siyah,ya düz beyazdan oluşuyor.

Bu düz renklileri standart dışı oturtmak çok zaman alıyor.Zira düz beyaz parçanın yanına hangi parçanın geleceğini asla tahmin edemiyorsunuz,o ayırdığınız beyaz öbeklerinin içinden en az 3-4 parça aradığınız boşluğa sanki onun yeriymiş gibi birebir oturuyor...Bu durumda ne oluyor? 

Standart klasik kesim guernica parçaları

Beyaz parçayı koyduğunuz yerde bir öbek yanlışlar sinsilesi oluşturuyorsunuz.Ve işin garip tarafı belli bir süre yanlış parça dizdiğinizi bilmeden yanlışın yanına yanlış koyarak devam ediyorsunuz.Elbette ki bir noktada kilitleniyorsunuz ve haydi dön başa.


Asimetrik  kesim guernica parçaları

İki Puzzle arasında sadece kesim farklılıkları yok,renk tonu farklılığı da var,biri solgun renklere sahipken,diğeri daha canlı renklere sahip. 
Bu puzzle açıkcası amatör puzzle'cıların işi değil bunu önemle belirtmek isterim. 

Asimetrik  kesim guernica parça örneği

Educa niye böyle farklı iki kesim çıkardığını anlamış değilim.25 yıllık puzzle deneyimimde ilk defa Educa markasında  böyle birşeyle karşılaştığımdan dolayı,Educa firmasına mail bile gönderdim. konuyla ilgili cevap bekliyorum
 
Standart  kesim guernica örnek

Puzzle firmalarının  zaman zaman bıçak değişimi yaptığını bu değişikliklerden sonra aynı postere sahip puzzle'ların bile parça kesimlerinde farklılıklar oluştuğunu biliyorum, burada ilginç olan aynı seriden olmasına rağmen renk tonlarında,parça kesimlerinde bariz farklar  olması ve  aynı anda benim elime geçmesiydi..:-) 

Asimetrik kesim parçaların birleşme şekilleri

Educa Guernica 3000 parça, puzzle hobisine yeni başlayanların  veya ilk 3000 parça puzzle deneyimlemek isteyenlerin uzak durması gereken bir puzzle.

İster standart kesim olsun ister asimetrik kesim , Guarnica acemilere göre değil, yeni başlayanları puzzle hobisinden bile soğutabilir..-)


 www.puzzleteacher.com                                                                   @ Puzzle Master

0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Abonemiz Olun, Her Ay Düzenlenen Hediye Puzzle Çekilişine Katılma Hakkı Kazanın..!!

Değerli Yorumlarınızla Yapacağınız Katkılarınız İçin Teşekkürler.

 
Puzzle Satın al | Hakkımda | İletişim | PuzzleTeacher DÜKKAN
Copyright © 2013. Puzzle Teacher - Tüm hakları saklıdır. Site sahibinin İzni olmadan site içeriğinden alıntı ve kopyalama yapılamaz!.. Sitede bulunan logo marka ve tanıtıcı görseller sahiplerinin patentleri altındadır.ilgili materyaller sadece ürünleri tanıtım amaclı kullanılmıştır.
DMCA.com Protection Status