Puzzle hakkında merak ettiğiniz herseyi www.puzzleteacher.com adresinde bulabilirsiniz..!!
Ana Sayfa » » Dördüncü Educa Guernica da tamamlanıp sahibine gönderildi

Dördüncü Educa Guernica da tamamlanıp sahibine gönderildi

Yazar Puzzle Master on 30 Haziran 2013 Pazar | 00:11


Educa 3000 Parça Guernica - 4

Guernicalar dan dördüncüsü de İstanbul daki sahibine gönderildi.

Geçmiş dönemlerde ard arda gelen iki Guernica gibi son gelen bu iki Educa Guernica'nın tamamlanıp gönderilmeleride yaklaşık 1 ay sürdü.....Şimdi sırada yapımı devam eden beşinci Guernica var.

Guernica tablosu hakkında bilgi vermeye devam edelim arkadaşlar: 

Tanınmış en üretken sanatçı olan Picasso, sanat dünyasında yaşamı boyunca başarılarının meyvesini toplayan nadir sanatçılardan biridir.Sanattaki başarılarıyla olduğu kadar sivri açıklamalarıyla da dikkati çeken Picasso, gerek ilginç mizah anlayışı olsun, gerek batıl inançları ve özellikle tartışmalı özel hayatıyla olsun, gündemde kalmayı başarmıştır. 
 
Atın burnundaki insan kafatasına ve bomba ayrıntısına dikkat edin.

Özellikle kadınlara karşı yapmış olduğu eleştiriler ve kübizmle birlikle tuvaline yansıttığı kadın figürleri feministlerin tepkisine yol açmıştır.

Picasso, her ne kadar sanatını siyasetten uzak tutmak istese de içinde bulunduğu dönem buna izin vermemiştir. İspanya’daki iç savaşın, militarizmin ve faşizmin sebep olduğu feci bir insanlık trajedisine dönüşmesi Picasso’nun bu trajediden etkilenmemesini imkânsız kılmıştır.

Guernica trajedisi İspanyol General Franco’nun ve onun birliklerinin iç savaş çıkarması ve iç savaş sırasında desteklerini aldığı Alman ve İtalyan faşistleri ödüllendirmek için Bask bölgesindeki Guernica kasabasını Adolf Hitler’e (“bombardıman” yapması için) atfetmesi sonucu yaşanan trajedidir. 

Guernica Educa, tamamlanmak üzere (4. Guernica)

Adeta İspanyol halkının iç savaşta faşizme karşı verdiği mücadelenin intikamını almak istercesine olayları cereyan ettiren Hitler ordusu, 26 Nisan 1937 yılında Guernica kasabasını cehenneme çevirmiştir.
 
 Hitler’e göre yeni “savaş oyuncakları”nın denenmesinden başka bir anlam ifade etmeyen bu saldırı yaklaşık dört saat sürmüş, kasaba üç gün feci bir şekilde yanmıştır. Sivil halkın hedef alındığı bu saldırıda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 1600’den fazla kişi vahşice katledilmiştir ve yaklaşık 800 kişi de yaralanmıştır.

Tamamlanmış gönderilmeye hazır Educa Guernica3000 parça

Binlerce sivil halkın katledilmesine yol açan bu bombardıman, tarihte bir sivil halkı topluca yok eden ilk hava bombardımanıdır. Böylece Picasso bu zamana kadarki tarafsızlığını bozarak Guernica katliamı karşısında tavrını ortaya koymuştur ve ilham kaynağı olan bu katliamı tuvaline kazımıştır.www.puzzleteacher.com                                                                      @ Puzzle Master

0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Abonemiz Olun, Her Ay Düzenlenen Hediye Puzzle Çekilişine Katılma Hakkı Kazanın..!!

Değerli Yorumlarınızla Yapacağınız Katkılarınız İçin Teşekkürler.

 
Puzzle Satın al | Hakkımda | İletişim | PuzzleTeacher DÜKKAN
Copyright © 2013. Puzzle Teacher - Tüm hakları saklıdır. Site sahibinin İzni olmadan site içeriğinden alıntı ve kopyalama yapılamaz!.. Sitede bulunan logo marka ve tanıtıcı görseller sahiplerinin patentleri altındadır.ilgili materyaller sadece ürünleri tanıtım amaclı kullanılmıştır.
DMCA.com Protection Status