Puzzle hakkında merak ettiğiniz herseyi www.puzzleteacher.com adresinde bulabilirsiniz..!!
Ana Sayfa » , » Anatolian''San Francisco Sokakları'' 1500 Parça

Anatolian''San Francisco Sokakları'' 1500 Parça

Yazar Puzzle Master on 17 Nisan 2014 Perşembe | 02:07

Anatolian''San Francisco Sokakları'' 1500 Parça

Sevgili arkadaşlar,bu seferki  yazımıza konu olan puzzlemız, orjinal adı, Cable Car Heaven olan Anatolian 1500 parça San Francisco sokakları
 
Bu puzzle elimde yetiştirmem gereken çok acil başka bir puzzle'ın yanında hızlı şekilde bir günde çıkarttığım puzzle'lardan oldu.


Bu sene,San Francisco temalı puzzlelar'ı birden fazla markada görmekteyiz .Daha önce Educa'dan yaptığım 1000 parçalısı da bu temaya çok benziyordu

Anatolian 'San Francisco Sokakları' 1500 parça

Ne yazık ki  her iki  puzzle'ında yapımlarının pek eğlenceli olduğunu söyleyemeyeceğim.
Educa beni biraz oyalasa da 1000 parçalı olduğu için sıkıntı sınırıma erişmemişti.

Bu tür puzzle temalarının duruşlarını seviyorum fakat Anatolian'ın bu 1500'lüğü bazılarınız için eziyete dönüşebilir.

Anatolian'ın özellikle bu tür temaları  en az 1500 parçalı üretmesi de ayrı bir tebrik gerektiriyor.Çünkü her zaman söylüyorum,puzzle'da parça sayısı büyüdükçe daha bir gösterişli oluyor.

Gördüğünüz gibi mavi tonların oluşturduğu puzzlemızda parçalar çok belirsiz olduğu için biraz daha oyalayıcı oluyor maalesef...Puzzle tamamlandığında Sonunda güzel romantik bir San Francisco akşamı çıkıyor ortaya.
Biraz zoru sevenler için önerebilirim.

Temasından bahsedecek olursak,günümüzde San Francisco bir uluslararası finans, ulaşım ve kültür merkezidir. Şehir ayrıca yaz sisleri, dik kayaları, ilginç tramvay sistemi, Çin mahalleleri ve içlerinde Golden Gate Köprüsü'nü de bulunduran modern ve Viktorya Mimarisi ile popüler bir turizm merkezidir.


Anatolian 'San Francisco Sokakları'
 
San Francisco denince akla yokuşlar ve tramvaylar geliyor. Cable car olarak adlandırılan bu sistem aslında isminden de anlaşılacağı gibi yer altından giden bir kablo ve ona bağlı çalışan bir vagondan oluşuyor.

Yer altındaki kabloları hareket ettiren merkez de çok ilginç ve mutlaka görülmesi gerekiyor.

Sanatçısı Eugene Lushpin de bu şehrin ilginç tramvay sistemini betimlemek istemiş Tramwaylar, 1873 yılında Andrew Hallidie tarafından düşünülmüş; madenci arabası yapmak fikrinden çıkıyor. 

Hikayesi 1869 yılında yokuşlardan birinde meydana gelen bir kaza ve bu kazaya görgü tanıklığı yapan bir mühendis ile başlıyor. O zamanlarda atlar ile çekilen vagonlar kaza gününden sonra  yerini kablolu sisteme bırakıyor ve 1873 yılında ilk hat Nob Hill at Clay ile Jones Caddesi arasında çalışmaya başlıyor.

Ancak çok değil 20 yıl sonra elektrikli otobüs, troleybüsler koyulmak isteniyor. Ama halk karşı çıkıyor. 7 hat böylece kalmış. Özellikle turistlerin çok talep ettiği bir araç. En dik yokuşlarda bu araçlar kullanılıyor.

San Francisco şehrinin bir başka simgesi Golden Gate köprüsü
Sadece tek tarafından yönetilebildikleri için ilginç bir yöntemle son durakta döndürülüp tekrar ilk durak mantığına dönerek yoluna çıkıyor alet. Yerde rayların ulaştığı son noktada iki-üç kişinin yardımı ile döndürülebilen bir daire var.

Tramvay bunların üzerine getiriliyor ve ittirilmek sureti ile döndürülüp seferine koyulacak istikamete bakar hale geliyor...-:)

Temsili gerçekçilik akımının (representationalism) takipçisi sanatçı Eugene Lushpin hakkında bilgiyi ve daha önceden yaptığım buna çok benzeyen temayı Educa markasıyla  "Evening Journey" adıyla inceleyebilirsiniz.
San Francisco Sokakları

 


Puzzle Künyesi:
Marka Adı: Anatolian
Seri: Standart
Puzzle Adı: San Francisco Sokakları/Cable Car Heaven.
Sanatçı: Eugene Lushpin
Parça Sayısı: 1500
Ölçü: 85x60cm
Üretim Yılı: 2013
Üretim Yeri: Türkiye

 
www.puzzleteacher.com                                                                @ Puzzle Master

9 yorum :

 1. Puzzle'ın tamamının aynı tonlarda olması zor olduğunun göstergesi olmuş. Ama değmiş emeğinize. Elinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkürler çiğdem hanım,biraz zorlasa da sonuçtan memnunum.:-)))

   Sil
 2. Süper.Educanın 1000 parçalık olanını ben de yaptım epey oyaladı.Bunu düşünemiyorum bile.Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim sevgili Mine hanım,bunu yaparken hissettiklerimi çok iyi anlamışsınız diğer temayı yaptığınız için.

   Sil
 3. Bir de Educa neon Kız kulesi yapmıştım.Onu siz de yapmıştınız.Gökyüzü tam bir felaketti.Son 16 parça kaldığı halde bir türlü bitmiyordu.Parçalar her yere uyuyor fakat son parçalar bir türlü yerleşemiyordu.Tam kafayı yemek üzereyken kocaman blok şeklinde bir kısmın yanlış yerde olduğu çıktı ortaya.Tabi o kocaman parçanın yeri değişince sorun çözüldü.yakından bakınca parçalar özellikle gökyüzü ve deniz kısmı fazla oynanmış ve yıpranmış gözüküyor:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet,haklısınız,educada böyle şaşırtıcı durumlar olabiliyor..bu dediğiniz olay,educa 1500 kaplumbağa terbiyecisinde de vardı,sıyırmak için ideal bir puzzledı açıkcası.Guernicada bu durum var fakat artık 8 adet guernicadan sonra eksper oldum sanırım.:-)))

   Sil
 4. harika bir tablo...en çok istediğim puzzle ların başında geliyor ama bu yorumlardan sonra tüm cesaretim gitti :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gerçekten bitince güzel duruyor..Yapımı cesaret kırıcı kadar zor değil merak etmeyin..Deneyin bence..sevgiler...

   Sil

E-posta Abonemiz Olun, Her Ay Düzenlenen Hediye Puzzle Çekilişine Katılma Hakkı Kazanın..!!

Değerli Yorumlarınızla Yapacağınız Katkılarınız İçin Teşekkürler.

 
Puzzle Satın al | Hakkımda | İletişim | PuzzleTeacher DÜKKAN
Copyright © 2013. Puzzle Teacher - Tüm hakları saklıdır. Site sahibinin İzni olmadan site içeriğinden alıntı ve kopyalama yapılamaz!.. Sitede bulunan logo marka ve tanıtıcı görseller sahiplerinin patentleri altındadır.ilgili materyaller sadece ürünleri tanıtım amaclı kullanılmıştır.
DMCA.com Protection Status