Puzzle hakkında merak ettiğiniz herseyi www.puzzleteacher.com adresinde bulabilirsiniz..!!
Ana Sayfa » , » Anatolian''Preveze Deniz Muharebesi'' 1500 Parça

Anatolian''Preveze Deniz Muharebesi'' 1500 Parça

Yazar Puzzle Master on 15 Mayıs 2014 Perşembe | 09:12

Anatolian''Preveze Deniz Muharebesi'' 1500 Parça;

Sevgili arkadaşlar,Bu seferki yazımıza konu olan puzzle görselimiz Anatolian Osmanlı Devri Ressamları serisinden... Deniz Müzesine ait panoramik görüntülü 1500 parça Preveze Deniz Muharebesi adlı puzzlemız kısa sürede tamamlandı. İlk bakıldığında zor gibi görünen tema benim gibi düz renklerden sıkılmıyorsanız kolayca iki,üç günde tamamlanabilir.

Bu puzzle'mızın bir özelliği de Anatolian'da alışık olduğumuz kesim bu temada yoktu. Puzzle'ın tamamı neredeyse asimetrik kesimlerden oluşuyordu. Daha önce Anatolian'da görmediğim enteresan ikili ve üçlü eşleşen parçalar mevcuttu. Benim için farklı ve eğlenceli bir deneyim oldu.


Anatolian 'Preveze Deniz Muharebesi-The Battle of Preveze' 1500 parça

Puzzle temasına konu olan poster, ressam Ohannes Umed Behzad tarafından 1866 yılında resmedilen kaptan-ı derya Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı donanmasının Andrea Doria komutasındaki Haçlı donanmasını Adriyatik Denizi'nde bulunan Preveze Kalesi önünde yenilgiye uğratmasınını anlatan ünlü tablosu.


Ressamın Şadiye Kalyonu/Galleon Sadiye isimli başka bir çalışmasıda Anatolian puzzle kataloğunda 1000 parça olarak mevcut.

Preveze Deniz Savaşı, herkesin bildiği üzere Barbaros Hayreddin Paşa  komutasındaki Osmanlı Donanması ile Amiral Andrea Doria komutasındaki Haçlı Donanması arasında geçen kaptanı derya Bararos Hayrettin Paşanın zaferiyle sonuçlanan savaştır. Bu deniz muharebesi sonucunda Akdeniz'de Osmanlı Donanması'na karşı koyabilecek bir donanma kalmadı ve Türk hakimiyeti başlamış oldu.Anatolian 'Preveze Deniz Muharebesi-The Battle of Preveze' 1500 parça
Tablonun Orjinali ressam Ohannes Umed Behzad imzasıyla Beşiktaş Deniz Müzesi’nde sergilenmektedir. Preveze Deniz Muharebesi Türk tarihinin en büyük deniz savaşıdır.

(1538).Kanunî Sultan Süleyman zamanında, Mohaç Zaferi'nden 12 yıl sonra kazanılan Preveze Deniz Savaşı, Türklerin denizlerde de gücünün doruğuna ulaştığını kanıtlayan ve zaferle sonuçlanan önemli bir savaştır.

Osmanlıları Akdenizden çıkarmak için hazırlanan büyük Haçlı Donanması bu savaş sonunda perişan duruma gelmiştir. Günümüzde Preveze deniz zaferinin yıl dönümü olan 28 Eylül günü her yıl Türk Denizcilik Günü olarak kutlanmaktadır.

Puzzle Künyesi:
Marka Adı: Anatolian
Seri: Osmanlı Devri Ressamları-Panorama
Puzzle Adı: Preveze Deniz Muharebesi-The Battle of Preveze
Sanatçı: Ohannes Umed Beyzad
Parça Sayısı: 1500
Ölçü: 48x99cm
Üretim Yılı: 2012
Üretim Yeri: Türkiye/Ankara

www.puzzleteacher.com                                                                @ Puzzle Master

4 yorum :

 1. Tarih sevenler için mükemmel bir tema panoramada da daha hoş durmuş ellerinize sağlık..

  YanıtlaSil
 2. Deniz savaşları ile ilgili temalar her zaman ilgi görmüştür. Bu tema da çok hoş gerçekten. Daha büyük boyutta (3000 ve üzeri) daha güzel duracağını düşünüyorum. Elinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkürler...Daha büyük olması fikrinize katılıyorum...

   Sil

E-posta Abonemiz Olun, Her Ay Düzenlenen Hediye Puzzle Çekilişine Katılma Hakkı Kazanın..!!

Değerli Yorumlarınızla Yapacağınız Katkılarınız İçin Teşekkürler.

 
Puzzle Satın al | Hakkımda | İletişim | PuzzleTeacher DÜKKAN
Copyright © 2013. Puzzle Teacher - Tüm hakları saklıdır. Site sahibinin İzni olmadan site içeriğinden alıntı ve kopyalama yapılamaz!.. Sitede bulunan logo marka ve tanıtıcı görseller sahiplerinin patentleri altındadır.ilgili materyaller sadece ürünleri tanıtım amaclı kullanılmıştır.
DMCA.com Protection Status