Puzzle hakkında merak ettiğiniz herseyi www.puzzleteacher.com adresinde bulabilirsiniz..!!
Ana Sayfa » » Görme Engelliler İçin Puzzle

Görme Engelliler İçin Puzzle

Yazar Puzzle Master on 2 Ekim 2013 Çarşamba | 04:29

Görme Engelliler İçin Puzzle

Sirocco Puzzle 

Sevgili puzzleseverler;
Bir dönem ülkemizde yerli bir puzzle firması olan Sirocco puzzle&Games'in görme engelliler için puzzle ürettiğini biliyor muydunuz? Birçoğunuz belki ilk defa duyacak..

Hatta nasıl olabilir bu puzzle diye şaşıracaksınız.

Baştan söyleyelim, puzzle'da yeni trend sloganıyla sektöre dahil olan firmanın Puzzle macerası  maalesef uzun soluklu olamadı. 

Kendi sitesinde en son 2011 katoloğu mevcut olan firmanın günümüzde puzzle ile ilgili aktif olarak çalışmaları ne yazık ki yok. ( *)

 


İlk kez kez piyasaya çıktığında bazı Tv kanallarında sosyal sorumluluk projesi altında birçok demeçler vermiş,bazı gazetelerde de haberi yer almıştı.


Noktalı  puzzle parçaları

Firma, Premium ve Trendy olmak üzere iki ana kolda puzzle meraklılarına sunduğu koleksiyonuyla birlikte sirocco markasıyla  puzzle yapıştırıcısı ve puzzle halısı da üretmişti.

500 ve 1000 parçadan oluşan puzzle'ların yanı sıra görme engelliler için 60 ve 100 parçadan oluşan puzzle'lar da bulunmaktaydı..Hala piyasada üretilen puzzlelardan görme şansınız az da olsa var.

Puzzle'ın görme engellilerin eğitiminde de kullanılabileceğini düşünen Sirocco Puzzle&Games adlı Türk firması, dünyada ilk kez görme engelliler için puzzle üretmişti ve bu 'puzzle'ın patentini almıştı.

Firma puzzle'ı hazırlamadan önce konuyla ilgilenen uzmanların ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ilgili biriminin görüşlerini de almayı ihmal etmemişti. Görme engelliler için üretilen puzzle Kılavuz ve uygulama bölümleri olmak üzere iki bölümden oluşuyordu.

Klavuz bölümünde görme engelliler için bir rehber var ve ona dokunarak esas puzzle'ın parçalarını algılayıp yerleştirmeye çalışıyorlar.

Sirocco 1000 parça Sessiz GemiGörme engelliler için üretilen puzzle'ilk etapta  60 ve 100 parça olmak üzere iki farklı türde üretilmişti  Puzzle  görme engelliler için olsa da  gözleri görenler için de çok farklı deneyimler sağlıyordu. 

Sirocco Puzzle&Games isimli Türk firması sosyal sorumluluk bilinciyle geliştirdiği proje ile puzzle dünyasının eğlendirerek eğitme ve öğretme niteliğini görme engelliler için kullanılabilecek hale getirerek dünya da bir ilke imza atmıştı...

Sirocco görme engelliler için ürettiği bu puzzle'ları ücretsiz olarak vereceğini belirtmiştir. 

Bu proje ile hedeflenen temel kazanımlar şunlardır:

Görme engelli çocukların (bu üründe) engelli alfabesini öğrenerek okumaya teşvik edilmesi
Görme engellilerin puzzle ı tamamlarken algısını ve zihnini geliştirmesi

Puzzle üzerindeki resim sayesinde görme engelli olmayanlarında görme engelliler ile birlikte oynama imkanı elde etmesiyle engellilerin sosyal yaşama katılmasına katkıda bulunabilmesi.

Görme engellinin kendini geliştirmesine, sosyalleşmesine, özgüvenini arttırmasına, kendine ve topluma yararlı birey haline gelmesine katkıda bulunması hedeflenmektedir.


(*) Sizlere daha detaylı bilgiler aktarabilmek,firmanın faliyetleri kataloğunda bulunan ürünlerin incelemeleri ve tanıtımlarının  sitemiz içinde yayınlanması için Mayıs ayında Sirocco ile görüşme taleplerim oldu ..

Sirocco puzzle&games genel müdürü Kemal Bilal Aydın bey bu talebime olumlu yaklaşıp beni İstanbul'da bulunan merkezlerine davet ettiler. istanbul dışında ikamet etmemden dolayı şuan için bunu gerçekleştiremedik.

Daha sonra yetkililerinin yoğun iş temposu ve yurt dışı seyahatleri nedeniyle iletişim kopukluğu yaşadığımız Sirocco hakkında yakın zaman içinde güncel haberler vermeyi umuyorum.

www.puzzleteacher.com                                                                @ Puzzle Master

10 yorum :

 1. Ne kadar güzel bir düşünce. Ayrıca bir Türk firmasının bu işin öncülüğünü üstlenmesi de ayrıca gurur verici... Yerli firmalarımızın da böyle yenilikler sayesinde yabancılar kadar başarılı ve tercih edilir olacağını düşünüyorum. Paylaşımınız için teşekkürler... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rica ederim efendim...Aktif olan yerli firmalarımızdan yenilikler,sosyal sorumluluk projeleri beklediğimizi de buradan duyurmuş olalım...

   Sil
 2. Atatürk temalı Sirocco markalı bir puzzle bende de var metal kutuda oluşu hoşuma gitmişti çok beğenerek almıştım ancak beni epey zorladı bende daha sonra yapmak üzere rafa kaldırdım :( Markanın görme engelliler için yapmış olduğu böyle bir sosyal sorumluluk projesinden haberim yoktu doğrusu..Hedefleri gayet açık ve net yerli bir firmadan böyle girişimler ileriye dönük daha güzel projelere ön ayak olabilir bence müthiş bir fikir. Umalımki benzeri çalışmaların devamı gelsin çünkü puzzle gibi güzel bir deneyimi yaşamak herkesin hakkıdır bence. Paylaşım için teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aaaa ne güzel,nostaljik bir puzzlenız olmuş desenize.Fikirlerinize doğrudan katılıyorum.çok teşekkürler...

   Sil
  2. O Atatürk temalı puzzle'ı Sirocco'nun kataloğunda görmüştüm. Sanırım adı "Taşların Dili" idi... Mozaik görünümlü bir Atatürk portresi... İnternette heryere baktım fakat bulamadım. Şanslısınız Mavi Melek... :) Umarım keyifle yaparsınız...

   Sil
  3. Sevgili mavi melek,aşağıdaki yorumları da okuyun,puzzle avcıları olarak o siroccoya göz diktik hep beraber..inşallah yapılmış halini de görürüz..

   Sil
 3. Hakkınız var gerçekten koleksiyonumun en özel parçası farklı bir çalışma :) bu arada benim puzzle ım o vermem kimseye :)) inşallah birgün yapıcam ama şu aralar pek düşünmüyorum çünkü beni epey zorlayacak..

  YanıtlaSil
 4. Bence de kimseye vermeyin :) Keyifle yaparsınız umarım...

  YanıtlaSil
 5. Geçenlerde bir kırtasiyede birkaç tane Sirocco ya rastladım ancak fiyatları oldukça yüksek geldi bana metal kutuda olduğu için sanırım :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siroccolara yerel oyuncakçılarda,kırtasiyelerde hala rastlanmakta.Fiyatları,belki kırtasiyede satıldığından dolayı yüksek olabilir.Çok da hoş İstanbul temaları vardı...Sizde de nadide bir temanın olduğunu biliyoruz şanslısınız...

   Sil

E-posta Abonemiz Olun, Her Ay Düzenlenen Hediye Puzzle Çekilişine Katılma Hakkı Kazanın..!!

Değerli Yorumlarınızla Yapacağınız Katkılarınız İçin Teşekkürler.

 
Puzzle Satın al | Hakkımda | İletişim | PuzzleTeacher DÜKKAN
Copyright © 2013. Puzzle Teacher - Tüm hakları saklıdır. Site sahibinin İzni olmadan site içeriğinden alıntı ve kopyalama yapılamaz!.. Sitede bulunan logo marka ve tanıtıcı görseller sahiplerinin patentleri altındadır.ilgili materyaller sadece ürünleri tanıtım amaclı kullanılmıştır.
DMCA.com Protection Status