Puzzle hakkında merak ettiğiniz herseyi www.puzzleteacher.com adresinde bulabilirsiniz..!!
Ana Sayfa » , , » Ravensburger ''The Sabine Woman'' 3000 Parça

Ravensburger ''The Sabine Woman'' 3000 Parça

Yazar Puzzle Master on 6 Aralık 2013 Cuma | 01:37


Ravensburger ''The Sabine Woman'' 3000 Parça 

Sevgili arkadaşlar, bende fenomen haline gelen bir puzzle'dan bahsetmek istiyorum.
İstanbul'dan gelen 3'lü grubun içinde olan 3000 parça "The Sabine Women" adlı puzzle nihayet tamamlandı.
Bana geldiği tarihi bile unutturan bu puzzle'ı zorluk derecesi bakımından bloğun bir numarası ilan ediyorum.

İnsanı sabır yönünden son derece zorlayan,çoğu kez bunaltan Sabinler puzzle'ını,bugün itibariyle puzzle kariyerimin en zor puzzle'ı olarak nitelendiriyorum.

Ve göğsümü gere gere diyorum ki,sabırlarını sınamak, puzzle'da ustalık belgesi almak isteyenler bu puzzle'ı yapmaya çalışsınlar.

Tamamlanmış The Sabine Woman 3000 parça

25 yıllık puzzle tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki,her tür kesimden her temadan puzzle yapmama rağmen beni biraz zorladı.

Gelelim bu puzzle'ın zorluklarına, 

Puzzle neredeyse tek bir rengin yumuşak geçişli tonlarından oluşuyor.Dolayısıyla renk geçişleri inanılmaz zorlayıcı,hatlar keskin değil,3-5 belirsiz parçayı bir araya koyduğunuzda bir objenin ortaya çıktığını ancak anlıyorsunuz. 

Fırça darbeleri temayı o kadar belirsiz yapıyor ki parçaları,objelerin yerini bulmak son derece zor.
Tecrübelerim doğrultusunda bugüne kadar puzzlelar üzerinde geliştirdiğim taktikler,bu puzzle'da hiç işe yaramadı.

Yapımı devam eden Sabine Woman
 
Blog'da 7 kez yaptığım Guernica'yı artık emekli etmenin zamanı geldi diye düşünüyorum.


Zira artık Guernica'yı ezberledim diyebilirim,yeni takıntı puzzle'ım The Sabine Woman.

Bukadar zorluğa rağmen puzzle'ın tek avantajı markası Ravensburger olduğu için,kaliteli bir puzzle yapma keyfini yaşattı.

Zaten benim takıntılı olduğum nokta markası,kesimi,kalitesi değil tamamen temadan kaynaklıydı.

Bu kadar zorluğuna rağmen bittiğinde tam bir görsel şölen ortaya çıkıyor...Yapımı ne kadar zorsa bitimi de o kadar muhteşem oldu...Kesinlikle duvarları süsleyebilecek,çok güzel görüntü veren bir puzzle.


Puzzle Temasından ve Hikayesinden bahsedecek olursak;
 
Fransız Devrimi’nin önde gelen ressamlarından David’in, “Sabin Kadınları” adlı eseri, oldukça karmaşık bir öyküyü anlatmaktadır.

Sabinli kadınlar Romalı askerler tarafından kaçırılır, aradan birkaç yıl geçtikten sonra, Askerler onları kurtarmaya gelir, Romalılar kadınları vermez Sabinliler arasında savaş çıkar.
Ne var ki geçen zaman boyunca, Sabinli kadınlar çocuk doğurmuşlar, mutlu olmuşlar, hallerinden hoşnut oldukları bir yaşam sürmüşlerdir. “Kurtarılmayı” istedikleri çok kuşkuludur. David’in eserinin üzerinde düşünülecek, tartışılacak pek çok sözü var. Ama belki de altı çizilmesi gereken en önemli nokta, barışın savaşanların dışında sağlanabileceğidir.
 
Yapımı bitmek bilmeyen Sabine Woman ..:-(

Romalılar; erkek nüfusunun oldukça yoğun olduğu ve güçlenmek adına her erkeği askere aldıkları ilk dönemlerinde; bakmışlar ki ortada kadın yok! O kadar az ki kadın nüfusu!!! Hemen bir şölen  yaparak komşu Sabin halkını çağırmışlar eğlenceye... Kadınlarına göz diktiklerinden Sabin erkeklerinin haberi yokmuş.

Alıkoymuşlar kadınları pişkin pişkin,Sabin erkekleri öfke içinde geri dönmüşler öç almak için er meydanına dikilmişler. Fakat işin komik tarafı; uğruna savaşacakları Sabin kadınları hayatlarından çok memnunlarmış ve gönülleri dönmekten yana değilmiş.

Ravensburger Sabine Woman-Die Sabinerinnen

Sanatçısı hakkında bilgi: 

Jacques Louis David Neo-klasik tarzı tasarımlarıyla tanınan sanat tarihinin en önemli ressamlarından biriydi.1780'lerde tarihsel resimleriyle Rokoko tarzını yansıtmıştır.

David, Napolyon döneminde İmparatorluk tarzını kullanmış ve Venedik renklerine önem vermiştir. O dönemde oldukça fazla hayranı vardı ve Fransız sanatının 19. yüzyıldaki temsilcisi olmuştu. Le Sacre de Napoléon ve Sokrates'in Ölümü önemli eserlerindendir.

Arkadaşı Maximilien de Robespierre (Fransız devrimi lideri) ile birlikte devrim yanlısı olan david, Fransız Cumhuriyeti'nin aktif bir sanat diktatörüydü. Robespierre'in devrilmesi üzerine (1794) yılında hapse girdi...karısının başvurusu üzerine özgür bırakıldı.

Devrimin ressamı olarak konumu sarsılamayacak kadar sağlamdı. ‘Devrim Şehitleri’ olarak bilinen üç tablosu portreler olarak tasarlanmıştı ve portre sanatını evrensel trajedinin alanına taşıdılar.

RessamınThe Sabine Woman’  tablosu (Louvre, 1794-99) üzerinde çalışmaya hapisteyken başladığı ve tabloyu karısını onurlandırmak için yaptığı söylenir.

Tema Sevginin Çatışma üzerindeki zaferidir. Ama o sıralarda Fransa’nın Devrimden sonra yaşadığı çatışmada bir uzlaşma çağrısı olarak da yorumlanmıştır.

Yine bu yapıt David’e talihin yolunu yeniden açmış ve onu kendi resmi ressamı olarak atayan Napoleon’un ilgisini kazandırmıştır.
Roma Döneminde Sabin kadınları  o dönemin çeşitli ressamları tarafından da resmedilmiştir.


"Örneğin daha önce yaptığım Piatnik  marka "The Rape of The Sabine Women" adlı puzzle'ın temasını yine Sabinler oluşturuyordu."

Fransız ressam Jacques Louis David

Puzzle künyesi:
Marka Adı: Ravensburger
Puzzle Adı:The Sabine Woman-Die Sabinerinnen
Sanatçı:Jacques Louis David
Parça Sayısı: 3000
Ölçü:121x80cm
Üretim Yılı: 2007
Üretim Yeri: Almanya 

www.puzzleteacher.com                                                                 @ Puzzle Master

15 yorum :

 1. Guernica'yı tahtından indirecek kadar zor olsa da ortaya çıkan tablo müthiş olmuş... Belli olmaz, challange'ınızı kabul edip yapmayı deneyebilirim. Ama sizin kadar sabırlı olabileceğimi sanmam :) Elinize sağlık...

  YanıtlaSil
 2. efendim,sizin aracılığınızla buradan bir çağrı yapalım,bu puzzle'ı yapan arkadaşlar varsa düşüncelerini paylaşsınlar diyelim...kendinizi sabır yönünden hazır hissettiğinizde yapmaya çalışın bence.çünkü ortaya çıkan netice buna değecek türde hakikaten..

  YanıtlaSil
 3. ihsan dündar18 Ocak 2014 18:02

  selam bu puzzle benim beğendiğim bir tablo alıp yapmaya cesaret edemiyordum
  sizin yazdıklarınızı okuyunca benim yapabileceğim bir puzzle olmadığını anladım elinize sağlık ustam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hoşgeldiniz efendim,bu puzzle'ın yapım süreci hakkında size güzel şeyler söylemek isterdim.fakat gerçek bir sabır işi...yalnız tamamlandığında mükemmel bir dekor veriyor..İlginize teşkkür ederim...

   Sil
 4. Müthiş gerçekten...

  YanıtlaSil
 5. evet müthiş bir tablo...yapımı Guernica'dan daha zor bence...ve bunun ikincisi de yapılacaklar listesinde....

  YanıtlaSil
 6. Merhaba bende su anda bu puzzle'ı yapıyorum özellikle sormak istediğim husus daha önceki puzzle rmda çerçeveyi internetten temin ettim anca 3000 parça için olan çerçeve bulamadm temin edebileceğimiz bir yer var mıdır acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili gözde piyasada hali hazırda 3000lik için çerçeve satılmıyor maalesef..2000 parçada bulabiliyoruz en fazla.3000 için bence siz çerçevecinize gidip beğenerek temaya yakışan bir çerçeve seçin..bu harika puzzlea anca ihtişamlı bi çerçeve uyar..:)))

   Sil
 7. Raversburger marka 3000 parça bu puzzleı bulamıyorum. Her yerde stok bitmiş. Yönlendirebileceğiniz bir yer var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili ayşegül sanırım benim kendi stoklarımda olması lazım...dilerseniz iletişim bölümünden mail adresinizi bırakarak bana ulaşın...mail üzerinden yazışalım..

   Sil
 8. Günde 8 saatten 40 gün içinde yaptım. Zor katagorisine girebilir.Daha zoru varsa onu da denemek isterim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. oral bey,tebrik ederim gerçekten.benim o dönem için en zor dediğim puzzlelardan biriydi bu.tabi yeni tecrübeler geldikçe düşünceler her nekadar değişime uğrasa da bu puzzle zorluk bakımından her zaman yerini koruyacak bende.benim unutamadığım iki puzzledan biriydi,diğeri de educa guernicaydı.ama şimdi mesala aklıma ilk gelen size önerebileceğim 4000lik educa the world puzzleı.bunu 5 kez yaptım.ciddi oyalayıcı ve zor denebilir.

   Sil
 9. Az önce son parçasını koyduğum puzzle. Bu kadar zorlanacağımı tahmin etmiyordum. Kutusunun üstündeki görsele kapıldım. Ama tüm zorluğa rağmen ortaya çıkan sonuç harika.

  YanıtlaSil
 10. sizi can-ı gönülden tebrik ediyorummm.Sabinlerin üstesinden gelmek bir ayrıcalıktır bir puzzlecının kariyerinde.şimdionu çerçeveli hayal etmek için sitede çerçevelet.com makalemi bulun.ona sanal olarak çrçeve tasarlayın.size bi fikir verir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet başlığı buldum. kesinlikle bir çerçeve tasarlayacağım. tavsiye için teşekkürler :)

   Sil

E-posta Abonemiz Olun, Her Ay Düzenlenen Hediye Puzzle Çekilişine Katılma Hakkı Kazanın..!!

Değerli Yorumlarınızla Yapacağınız Katkılarınız İçin Teşekkürler.

 
Puzzle Satın al | Hakkımda | İletişim | PuzzleTeacher DÜKKAN
Copyright © 2013. Puzzle Teacher - Tüm hakları saklıdır. Site sahibinin İzni olmadan site içeriğinden alıntı ve kopyalama yapılamaz!.. Sitede bulunan logo marka ve tanıtıcı görseller sahiplerinin patentleri altındadır.ilgili materyaller sadece ürünleri tanıtım amaclı kullanılmıştır.
DMCA.com Protection Status