Educa Kaplumbağa Terbiyecisi''1500 Parça'' Tamamlandı..!!

Educa Kaplumbağa Terbiyecisi''1500 Parça'' Sevgili arkadaşlar, 13.200 parça Band of Thunder yapımına devam ederken ken...

Educa Kaplumbağa Terbiyecisi''1500 Parça''

1500 parça

Sevgili arkadaşlar, 13.200 parça Band of Thunder yapımına devam ederken kendime küçük bir ara buldum ve o arada 1500 parça Educa kaplumbağa terbiyecisini bitireyim dedim.

Gelin şimdi size bu puzzle ile ilgili karşılaştığım zorluklarla ilgili deneyimlerimi aktarayım birçoğunuz,"ne var canım zorluğunda,renk grupları belli zaten diyeceksiniz."

Kaplumbağa terbiyecisindeki Osman hamdi beyi,açık renkli zemini ve kaplumbağaları yapmak tecrübeli bir puzzle'cı için hiç zor değil arkadaşlar.educa puzzle

Fakat gelgelelim arka fonun koyu renkleri Educa'nın kesim zorluğuyla birleşince ortaya güzelce ya sabır dedirten bir handikaplar sinsilesi çıkıyor.

Bu handikap nedir? derseniz klasik,Educa'nın vazgeçemediği tekrarlayan parça kesimleri.


Parça kesimleri birbirini tekrarlıyor,parça desenli ise sorun yok, bir şekilde desenden doğru parçayı buluyorsunuz.


Fakat düz tek tip renk ise vay halinize İşte puzzle'daki siyah bölgeler ,birçok puzzle severi yanıltıp kaplumbağa terbiyecisinin yapımını yarı yolda bırakabilir ya da finalde nereye oturtacağınızı  bilemediğiniz parçalar elinizde  kalabilir.

Ben uyarımı yapayım bu puzzle'ın tek seferde hatasız bitirilebileceğini pek sanmıyorum.
Olay sadece siyahlar da,Educa yapacak olan arkadaşlar yazdıklarımı dikkate alsın derim.
Kaplumbağa terbiyecisini,Anatolian,Gold,Ks games gibi markalarda bulmak mümkün.Ama Educa'nınki hatırda kalacak türden uğraştırıcı doğrusu...:-)

Bu puzzle'ın temasını farklı markalarda değişik parça sayılarında bir çok kez tamamladım Kaplumbağa terbiyecisi puzzle nasıl yapılır? başlıklı bir makale içeriği oluştuaracak kadar tecrübe sahibi oldum. 

Gelelim puzzle temasına; 
Günümüzde herkesin ilgi gösterdiği bu  puzzle,Türkiye'de en çok satanlar  listesinde yerini koruyor.
Bu tablonun iki farklı versiyonu olduğunu biliyor muydunuz? Osman Hamdi Bey, birçok oryantalist ressamın yaptığı gibi tabloyu bir kez daha çizmiş İlk versiyonunu, 1906 yılında çizdikten sonra ikincisini de 1907 yılında tekrar çizmiş.

Tabi ki dikkat edersiniz iki resim arasında bariz farklar var; kaplumbağaların sayıları ve yerleri, duvarda asılı olan Allah ve Muhammed yazılı tablo, yerde duran vazo ve pencere kemeri gibi.

puzzleteacher
Birinci ve ikinci versiyon kaplumbağ terbiyecisi

Tabloda kırmızı kıyafetlerle gördüğümüz erkek figürü Osman Hamdi Bey'in kendisidir. 


Osman hamdi bey çoğunlukla, resmini çizeceği ortamda, doğuya özgü kıyafetler giyip kendi fotoğrafını çektirir,çektirdiği bu fotoğrafa bakarak resmi yapardı.

Kaplumbağa Terbiyecisi de  bu şekilde çizilmiştir.

Tablodaki mekan, Bursa'daki Yeşil Cami'dir. Osman Hamdi Bey çizime burada başlamış, daha sonra çekilen fotoğraf yardımıyla kendi atölyesinde bitirmiştir.

Osman Hamdi Bey kimdir?

 
Osman Hamdi Bey, ilk Türk arkeoloğudur. Dünyaca ünlü İskender Lahidi’ni bulan ve İstanbul'a getiren kişidir.
Çağdaş Türk müzeciliğinin öncülerindendir. İstanbul arkeoloji müzesinin kurucusu ve ilk müze müdürüdür.
Osman Hamdi Bey'in hayatını romanlaştıran Emre Caner,kitabında şöyle açıklamıştır:


Hayatı boyunca kimsenin bilmediği farklı meslek dallarında çalıştı. Ressam ,Arkeolog ,Müze müdürü Ardından da güzel sanatlar akademisi müdürü, onun tablodaki kaplumbağa terbiyecisinden bir farkı yoktu aslında!"

Osman Hamdi Bey, tüm bunları sanatı ve sanatçıyı önemsemeyen, antik eserlere hiç değer vermeyen bir toplumda başarmıştı. Devlet kurumları hatta toplumun kendisi, sürekli kendisine yeni engeller çıkarmış, değişime, modernleşmeye direnmişti.


İşte tablodaki kaplumbağalar; devletin hantal işleyen bürokrasisi ve değişime direnen, ağır aksak ilerleyen toplumun kendisiydi.

Osman Hamdi Bey, müzecilik ve arkeoloji çalışmalarını sürdürürken resim yapmayı hiç bırakmadı. Resimlerini genellikle yaz aylarını geçirdiği Gebze Eskihisar köyünde bulunan evinde yaptı. Günümüzde bu ev müze olarak hizmet vermektedir.

Türk resminde ilk kez figürlü kompozisyonu kullanan ressamdı.Resimlerinde okuyan, tartışan, özlemini duyduğu Türk aydın tipini ve dışarıya açılmış kadın imgesini ele aldı.

Dekor olarak tarihi yapıları, aksesuar olarak tarihi eşyaları kullandı. "Kaplumbağa Terbiyecisi" (1906), "Silah Taciri" (1908) Osman Hamdi’nin en ilgi çeken ve özgün eserlerindendir. Birçok resmi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Londra, Liverpool ve Boston müzelerinde sergilenmektedir.


Osman Hamdi bey

 • Puzzle Künyesi:
 • Marka Adı: Educa
 • Seri: Turkish Orientalist Pantings
 • Puzzle Adı: Kaplumbağa Terbiyecisi/ Turtle Trainer
 • Sanatçı: Osman Hamdi Bey
 • Parça Sayısı: 1500
 • Ölçü:60x85cm
 • Üretim Yılı: 2005
 • Üretim Yeri: İspanya 

                                                           

COMMENTS

BLOGGER: 33
 1. Elinize sağlık... Benim de gözüm korktu şimdi :) Ama Educa'nın o her yere uyan parça sorunu gerçekten büyük bir talihsizlik. Ben de bir Atatürk portresinde yaşamıştım o durumu. Gerçekten sabır gerektiren bir konu. Ama bittiğindeki görüntü bütün o emeğe değiyor gerçekten :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler....biraz yorucu oldu ama sizin dediğiniz gibi değdi...

   Sil
 2. merhaba... puzzle i yaptım ama bir talihsizlik sonucu bozuldu. Şimdi, bu puzzle nin detaylı fotograflarını nasıl bulabilirim ? bu konuda bana yardımcı olur musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhabalar sevgili six, ben bi devlet hazinesi arşivlerinden daha karışık olan arşivlerimi araştırayım,siz de bana mail adresinizi bırakarak iletişim bölümünden ulaşın..bi bakalım..

   Sil
 3. ccgtmn@gmail.com teşekkürler şimdiden.

  YanıtlaSil
 4. 3 tane eksik parça var nasıl ve nereden temin edebilirim acaba...


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. educanın kaplumbağa terbiyecisi mi eksik parçalarınız? educanın kataloğundan çıkmadığı sürece destekleri var..fakat en sağlıklı bilgi için educanın resmi sitesi educaborrasdaki kayıp parça formunu doldurun.

   Sil
 5. Bitmiş halinin yüksek çözünürlüklü fotoğrafını paylaşabilir misiniz :) zira cinnet geçireceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili çağrı bana iletişim bölümünden mail adresinizi bırakarak ulaşabilir misiniz? cinnet hali gelmeden halledelim:))

   Sil
 6. Bende bitmiş halinin yüksek çözünürlüklü fotoğrafı hala duruyorsa alabilir miyim cinnet halindeyimm

  YanıtlaSil
 7. Tuğbacım aman diyim,bir puzzlecının cinneti de sağlam olur..dağıtma önündekini :)))..şaka bi yana,bana sitenin iletişim bölümünden mail adresini bırakarak ulaşabilir misin? ya da tekrar yorum yaz,mail adresini yaz yoruma..ben yorumu yayınlamam...sana ulaşmış olurum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Kaplumbağa terbiyecisi puzzle' yüksek çözünürlüklü fotoğrafı varsa gönderirmisiniz. Teşekkür ederim.

   Sil
  2. Yorum üzerinden teknik olarak foto paylaşamıyoruz. sitenin iletişim bölümünden mail adresinizi nırakarak size ulaşmam lazım ki foto paylaşabileyim.

   Sil
 8. Banada gönderir misin hocam yüksek çözünürlüklü resimi

  YanıtlaSil
 9. bana iletişim bölümünden mail adresinizi bırakarak ulaşın,foto göndereyim.

  YanıtlaSil
 10. mail adresi üzerinden fotoğrafları iletiyorum

  YanıtlaSil
 11. Mümkünse bende kaplumbağ terbiyecisinin pazıl versiyonu fotoğrafını istiyorum 🤔zira bu durumdayım

  YanıtlaSil
 12. bana iletişim bölümünden mail adresinizi bırakarak ulaşını.arşivden fotoğraf göndereyim :)

  YanıtlaSil
 13. Kaplumbağa terbiyecisinin 2000 parça puzzle resmini gönderebilir misiniz

  YanıtlaSil
 14. lütfen iletişim bölümüne mail adresinizi bırakınız ki size arşivden foto ayarlayabileyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Banada puzzel versiyonunu yollayabilirmisiniz

   Sil
  2. fotoğraf yardımı için iletişim bölümünden mail adresinizi bırakarak bana ulaşmanız gerek.

   Sil
 15. merhaba gene ben sene 2020 oldu hala bu puzzle bitiremedimm. Bana attığınız resimleri kaybetmiş durumdayım. Tekrardan yardımınıza ihtiyacım son 15 parça ama asla yerleşmiyor... siyahlı parçalrda kaldımm. Bana siyah bölümleri ayrıntılı bir şekilde çekme ihtimaliniz var mı?

  YanıtlaSil
 16. Merhaba,
  Ben de karantina günlerinde firsat bu firsattir deyip educanin kaplumbağa terbiyecisi puzzle ına başladım. Ilk basta gozum korktu ne yalan soyleyeyim :) ama azim edip ilerledim. Acik renk kisimlari yapmak dediginiz gibi nispetem daha kolay. Ancak şu koyu kisiardayim. Evde resmen sac bas yoldurtuyor bana :) Sizden rica etsem size mail adresimi gondersem bana puzzle in yuksek cozunurluklu bir fotosunu gonderebilir misiniz? Hatta zahmet olmazsa bilhassa siyah kisimlarin ayrintili fotosunu gonderebilirseniz beni cok mutlu edersiniz :) Benim icim yol gosterici olacaktir :)

  YanıtlaSil
 17. Tuğçecim mailden ulaştım canım sana :)

  YanıtlaSil
 18. Merhabalar,
  Ben 3/2 ilk kısmını tamamlayabildim lakin aynı renk olan koyu kısımlarda ben de tıkanıp kaldım. Daha doğrusu çok önce uğraşıp yapamayıp kaldırmıştım , şimdi geri çıkardım bakışıyoruz :)) zahmet olmazsa ben de fotoğraf alabilir miyim ?

  YanıtlaSil
 19. sevgili puzzledaşım bakışma dönemi bitti.artık flörtleşme dönemine geçiyoruz :))) postanıza bi ara bakın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Detaylı fotoğraf varsa bana da gönderebilirmisiniz ne olur kafayı yiycem.üst koyu kısımlarda tıkandım kaldım öyle

   Sil
 20. site üzerinden fotoğraf konusunda maalesef yardımcı olamıyoruz.direkt iletişim bölümüne mail adresinizi bırakarak bana ulaşmalısınız ki,arşivden foto yollayabileyim birebir.

  YanıtlaSil
 21. Yıl 2021 vazgecmek uzereyim🤦

  YanıtlaSil
 22. Didemcim vazgeçmeeee. :))) bana iletişim bölümünden mail adresinizi bırakarak ulaşın,fotoğraf göndereyim :)

  YanıtlaSil
E-posta Abonemiz Olun, Her Ay Düzenlenen Hediye Puzzle Çekilişine Katılma Hakkı Kazanın..!!

Değerli Yorumlarınızla Yapacağınız Katkılarınız İçin Teşekkürler.

Ad

DUYURULAR,13,EDUCA ''Life'' 24.000,3,EDUCA WildLife 33.600,2,GUERNICA,15,İLK PUZZLE,7,İZ BIRAKANLAR,4,KARGO VE PAKETLEME,1,KAYIP PARÇA,2,MERAK ETTİKLERİNİZ,15,NEON PUZZLE,40,NOSTALJİK PUZZLE'LAR,19,PUZZLE AKSESUAR,2,PUZZLE HABER,199,PUZZLE PEDIA,10,PUZZLE VİTRİNİ,182,RAVENSBURGER 32000,2,SİZDEN GELENLER,98,TAMAMLANMIS PUZZLE,18,
ltr
item
Puzzle Teacher : Educa Kaplumbağa Terbiyecisi''1500 Parça'' Tamamlandı..!!
Educa Kaplumbağa Terbiyecisi''1500 Parça'' Tamamlandı..!!
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgnm2qBd5CP9ILMWlRRY9FsPB7QSPBvVB_Bknl5K2MpqGtxDqF1NxpDx5WR__NYeMd-2wFTSKolYF8sOc8fopt-96AAoQ0_eGPdyy_pVN-pSNB3Xfi-iRKjZXUzvlpGl33rTSXgToIo8RQU/s640/kaplumba%25C4%259F_terbiyecisi-crop.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgnm2qBd5CP9ILMWlRRY9FsPB7QSPBvVB_Bknl5K2MpqGtxDqF1NxpDx5WR__NYeMd-2wFTSKolYF8sOc8fopt-96AAoQ0_eGPdyy_pVN-pSNB3Xfi-iRKjZXUzvlpGl33rTSXgToIo8RQU/s72-c/kaplumba%25C4%259F_terbiyecisi-crop.jpg
Puzzle Teacher
https://www.puzzleteacher.com/2014/01/educa-kaplumbaga-terbiyecisi1500-parca.html
https://www.puzzleteacher.com/
https://www.puzzleteacher.com/
https://www.puzzleteacher.com/2014/01/educa-kaplumbaga-terbiyecisi1500-parca.html
true
3289592439223607449
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Hepsini Göster Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil By Home Sayfa POSTS Hepsini Gör Sizin İçin Tavsiye Edilenler ETİKET Arşiv SEARCH Tüm Gönderiler İsteğinizle eşleşen herhangi bir gönderi bulunamadı Back Home Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content