Puzzle hakkında merak ettiğiniz herseyi www.puzzleteacher.com adresinde bulabilirsiniz..!!
Ana Sayfa » , » Educa Kaplumbağa Terbiyecisi''1500 Parça'' Tamamlandı..!!

Educa Kaplumbağa Terbiyecisi''1500 Parça'' Tamamlandı..!!

Yazar Puzzle Master on 8 Ocak 2014 Çarşamba | 19:50


Educa Kaplumbağa Terbiyecisi''1500 Parça'' Tamamlandı..!!

Sevgili arkadaşlar, 13.200 parça Band of Thunder yapımına devam ederken kendime küçük bir ara buldum ve o arada 1500 parça Educa kaplumbağa terbiyecisini bitireyim dedim.

Gein şimdi size bu puzzle ile ilgili karşılaştığım zorluklarla ilgili deneyimlerimi aktarayım birçoğunuz,"ne var canım zorluğunda,renk grupları belli zaten diyeceksiniz."

Kaplumbağa terbiyecisindeki Osman hamdi beyi,açık renkli zemini ve kaplumbağaları yapmak tecrübeli bir puzzle'cı için hiç zor değil arkadaşlar.

Kaplumbağa Terbiyecisi 1500 parça

Fakat gelgelelim arka fonun koyu renkleri Educa'nın kesim zorluğuyla birleşince ortaya güzelce ya sabır dedirten bir handikaplar sinsilesi çıkıyor.

Bu handikap nedir? derseniz klasik,Educa'nın vazgeçemediği tekrarlayan parça kesimleri.


Parça kesimleri birbirini tekrarlıyor,parça desenli ise sorun yok, bir şekilde desenden doğru parçayı buluyorsunuz.


Fakat düz tek tip renk ise vay halinize İşte puzzle'daki siyah bölgeler ,birçok puzzle severi yanıltıp kaplumbağa terbiyecisinin yapımını yarı yolda bırakabilir ya da finalde nereye oturtacağınızı  bilemediğiniz parçalar elinizde  kalabilir.Ben uyarımı yapayım bu puzzle'ın tek seferde hatasız bitirilebileceğini pek sanmıyorum.
Olay sadece siyahlar da,Educa yapacak olan arkadaşlar yazdıklarımı dikkate alsın derim.
Kaplumbağa terbiyecisini,Anatolian,Gold,Ks games gibi markalarda bulmak mümkün.Ama Educa'nınki hatırda kalacak türden uğraştırıcı doğrusu...:-)

Gelelim puzzle temasına; 

 
Günümüzde herkesin ilgi gösterdiği bu  puzzle,Türkiye'de en çok satanlar  listesinde yerini koruyor.

Bu tablonun iki farklı versiyonu olduğunu biliyor muydunuz? Osman Hamdi Bey, birçok oryantalist ressamın yaptığı gibi tabloyu bir kez daha çizmiş İlk versiyonunu, 1906 yılında çizdikten sonra ikincisini de 1907 yılında tekrar çizmiş.

Tabi ki dikkat edersiniz iki resim arasında bariz farklar var; kaplumbağaların sayıları ve yerleri, duvarda asılı olan Allah ve Muhammed yazılı tablo, yerde duran vazo ve pencere kemeri gibi.


Birinci ve ikinci versiyon kaplumbağ terbiyecisi

Tabloda kırmızı kıyafetlerle gördüğümüz erkek figürü Osman Hamdi Bey'in kendisidir. 

Osman hamdi bey çoğunlukla, resmini çizeceği ortamda, doğuya özgü kıyafetler giyip kendi fotoğrafını çektirir,çektirdiği bu fotoğrafa bakarak resmi yapardı.

Kaplumbağa Terbiyecisi de  bu şekilde çizilmiştir.

Tablodaki mekan, Bursa'daki Yeşil Cami'dir. Osman Hamdi Bey çizime burada başlamış, daha sonra çekilen fotoğraf yardımıyla kendi atölyesinde bitirmiştir.

Osman Hamdi Bey kimdir?

 
Osman Hamdi Bey, ilk Türk arkeoloğudur. Dünyaca ünlü İskender Lahidi’ni bulan ve İstanbul'a getiren kişidir.
Çağdaş Türk müzeciliğinin öncülerindendir. İstanbul arkeoloji müzesinin kurucusu ve ilk müze müdürüdür.
Osman Hamdi Bey'in hayatını romanlaştıran Emre Caner,kitabında şöyle açıklamıştır:


Hayatı boyunca kimsenin bilmediği farklı meslek dallarında çalıştı. Ressam ,Arkeolog ,Müze müdürü Ardından da güzel sanatlar akademisi müdürü, onun tablodaki kaplumbağa terbiyecisinden bir farkı yoktu aslında!"

Osman Hamdi Bey, tüm bunları sanatı ve sanatçıyı önemsemeyen, antik eserlere hiç değer vermeyen bir toplumda başarmıştı. Devlet kurumları hatta toplumun kendisi, sürekli kendisine yeni engeller çıkarmış, değişime, modernleşmeye direnmişti.


İşte tablodaki kaplumbağalar; devletin hantal işleyen bürokrasisi ve değişime direnen, ağır aksak ilerleyen toplumun kendisiydi.

Osman Hamdi Bey, müzecilik ve arkeoloji çalışmalarını sürdürürken resim yapmayı hiç bırakmadı. Resimlerini genellikle yaz aylarını geçirdiği Gebze Eskihisar köyünde bulunan evinde yaptı. Günümüzde bu ev müze olarak hizmet vermektedir.

Türk resminde ilk kez figürlü kompozisyonu kullanan ressamdı.Resimlerinde okuyan, tartışan, özlemini duyduğu Türk aydın tipini ve dışarıya açılmış kadın imgesini ele aldı.

Dekor olarak tarihi yapıları, aksesuar olarak tarihi eşyaları kullandı. "Kaplumbağa Terbiyecisi" (1906), "Silah Taciri" (1908) Osman Hamdi’nin en ilgi çeken ve özgün eserlerindendir. Birçok resmi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Londra, Liverpool ve Boston müzelerinde sergilenmektedir.Osman Hamdi bey

Puzzle Künyesi:
Marka Adı: Educa
Seri: Turkish Orientalist Pantings
Puzzle Adı: Kaplumbağa Terbiyecisi/ Turtle Trainer
Sanatçı: Osman Hamdi Bey
Parça Sayısı: 1500
Ölçü:60x85cm
Üretim Yılı: 2005

Üretim Yeri: İspanya www.puzzleteacher.com                                                                     @ Puzzle Master

13 yorum :

 1. Elinize sağlık... Benim de gözüm korktu şimdi :) Ama Educa'nın o her yere uyan parça sorunu gerçekten büyük bir talihsizlik. Ben de bir Atatürk portresinde yaşamıştım o durumu. Gerçekten sabır gerektiren bir konu. Ama bittiğindeki görüntü bütün o emeğe değiyor gerçekten :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler....biraz yorucu oldu ama sizin dediğiniz gibi değdi...

   Sil
 2. merhaba... puzzle i yaptım ama bir talihsizlik sonucu bozuldu. Şimdi, bu puzzle nin detaylı fotograflarını nasıl bulabilirim ? bu konuda bana yardımcı olur musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhabalar sevgili six, ben bi devlet hazinesi arşivlerinden daha karışık olan arşivlerimi araştırayım,siz de bana mail adresinizi bırakarak iletişim bölümünden ulaşın..bi bakalım..

   Sil
 3. ccgtmn@gmail.com teşekkürler şimdiden.

  YanıtlaSil
 4. 3 tane eksik parça var nasıl ve nereden temin edebilirim acaba...


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. educanın kaplumbağa terbiyecisi mi eksik parçalarınız? educanın kataloğundan çıkmadığı sürece destekleri var..fakat en sağlıklı bilgi için educanın resmi sitesi educaborrasdaki kayıp parça formunu doldurun.

   Sil
 5. Bitmiş halinin yüksek çözünürlüklü fotoğrafını paylaşabilir misiniz :) zira cinnet geçireceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili çağrı bana iletişim bölümünden mail adresinizi bırakarak ulaşabilir misiniz? cinnet hali gelmeden halledelim:))

   Sil
 6. Bende bitmiş halinin yüksek çözünürlüklü fotoğrafı hala duruyorsa alabilir miyim cinnet halindeyimm

  YanıtlaSil
 7. Tuğbacım aman diyim,bir puzzlecının cinneti de sağlam olur..dağıtma önündekini :)))..şaka bi yana,bana sitenin iletişim bölümünden mail adresini bırakarak ulaşabilir misin? ya da tekrar yorum yaz,mail adresini yaz yoruma..ben yorumu yayınlamam...sana ulaşmış olurum..

  YanıtlaSil
 8. Banada gönderir misin hocam yüksek çözünürlüklü resimi

  YanıtlaSil
 9. bana iletişim bölümünden mail adresinizi bırakarak ulaşın,foto göndereyim.

  YanıtlaSil

E-posta Abonemiz Olun, Her Ay Düzenlenen Hediye Puzzle Çekilişine Katılma Hakkı Kazanın..!!

Değerli Yorumlarınızla Yapacağınız Katkılarınız İçin Teşekkürler.

 
Puzzle Satın al | Hakkımda | İletişim | PuzzleTeacher DÜKKAN
Copyright © 2013. Puzzle Teacher - Tüm hakları saklıdır. Site sahibinin İzni olmadan site içeriğinden alıntı ve kopyalama yapılamaz!.. Sitede bulunan logo marka ve tanıtıcı görseller sahiplerinin patentleri altındadır.ilgili materyaller sadece ürünleri tanıtım amaclı kullanılmıştır.
DMCA.com Protection Status