Puzzle hakkında merak ettiğiniz herseyi www.puzzleteacher.com adresinde bulabilirsiniz..!!

Dünyanın En Zor Puzzle'ı

Yazar Puzzle Master on 11 Haziran 2014 Çarşamba | 23:38

Dünyanın En Zor Puzzle'ı
Sevgili arkadaşlar,hepimiz çeşitli zorluk derecelerine sahip puzzle'lar yapıyoruz.Peki hiç merak ettiniz mi?
Dünyanın en zor puzzle'ı nedir? Nasıl bir temaya sahiptir? Ressamı kimdir? Üreticisi kimdir?
Aslında araştırmaya meraklıysanız,bu bilgilere ulaşmak gerçekten çok zor değil.

Zaman zaman "Dünyanın en zor puzzle'ı"  hangi puzzle sorularıyla karşılaşıyorum.
Ben de site arşivimizde hali hazırda bulunan bu konuyu yeniden sizler için derledim.

1964 yılında üretilen 340 parça 'Convergence'
Bu zor puzzle için eskiye doğru biraz yolculuk yapacağız.
 
Yıl 1964,Amerika'da sadece 340 parçalık bir puzzle piyasalara sürüldü..İddiası büyüktü: "Dünyanın en zor puzzle'ı"  ünvanını taşıyordu.Amerikanın en eski,en köklü puzzle firması Springbok tarafından üretilmişti."Damlatma tekniği" ile yapılan bu eser Jackson Pollock imzalıydı ve "Convergence" adını taşıyordu.


O dönemki koşullara göre 340 parça büyük sayılırdı.Pollock'un "devrimsel sanat stili" yeniden yaşatılmış oldu.Amerika'da yüzlercesi satıldı.Orjinal kutusunun altında yazılı olan "Bu puzzle'ı çözmeye kalkışan herkese başarılar " ibaresi de akıllarda kalıcı türden.

Yıllar geçti,Springbok firması 40.yıldönümü şerefine 2003 yılında bu efsane puzzle'ı yeniden üretti,üstelik günümüz şartlarına göre 1000 parça olarak piyasaya sürdü.
2003 yılında sınırlı sayıda üretilen bu puzzle'a erişim imkanları kısıtlı olsa da bulunabilme olasılığı var.
Springbok 'Convergence' 1000 Parça
Springbok'tan yıllar sonra bir başka Amerikalı puzzle üreticisi Pomegranate puzzle'ı yeniden 1000 parçalı olarak üretti.

Çözülmesi adeta imkansız olarak lanse edilen bu puzzle'ı 2011 yılında,Pomegranate firması için kitaplar tasarlayan grafiker Lynn Bell ve sevgili eşi beraber oturup zor denilen bu puzzleı yapmışlar.

Daha önce Pomegranate firmasının birçok puzzle'ını yapan Lynn ve eşi,bu puzzle'ın da diğeleri gibi zor tamamlanabileceğini düşünmüşler,bu çifte göre bir puzzle'ın yapımının uzun sürmesi,daha çok eğlence anlamına geliyor.

Pomegranate 'Convergence' 1000 Parça
Tabi ki bu puzle'da en büyük sorun nereden başlanabileceği yönündeydi,çerçeveyi yapmışlar fakat bu puzzle'ı çözmede renk ve desen pek de yardımcı olmamış.Fark edilebilir renk ve desenleri şekillerine göre ayırmışlar,bu işlem onlara sıkıcı gelse de sonradan puzzle'ı tamamlamada çok işe yaramış.
 
Çerçeveyi tamamladıktan sonra yüzlerce aynı desen ve parçalarla yüzyüze kalmışlar. Çerçeveye en yakın bölümden başlamanın uygun olacağına karar,vermişler çünkü siyah ve bejlerin yanında az da olsa gruba renkli parçalar da dahilmiş.

İlginç kesim ve desene sahip'Convergence'parçaları
Bu aşama biraz yavaş geçmiş fakat işe yarıyormuş,daha fazla parçayı ortadan kaldırarak süreci biraz daha hızlandırmışlar.İşin ilginç yanı,bu puzzle'ı tamamladıktan sonra,başka sefere yine yaparız mantığı ile tekrar bozup kutusuna koymuşlar.

"Bir puzzle'ı tamamlamak acı-tatlı bir deneyim oluyor her zaman.
Başarıyla gelen bir tatminlik duygusu, fakat eğlencenin de bittiğinin bir işareti."

Bu sıradışı puzzle'ın temasına hayat veren ressamı tanıyalım;

Jackson Pollock Kimdir?
 
Jackson Pollock 1912-56 yılları arasında kısa yaşamı olan soyut dışa vurumcu ressamdır. Damlatma tekniği (drip painting) ile boya karıştırma, fırça kullanımı gibi alışılagelmiş uygulamaları bir kenara bırakmış, yere serdiği devasa boyutlardaki tuval bezleri üzerinde hareket ederek boyayı dökme, damlatma, fırlatma suretiyle sonradan aksiyon/hareket resmi adı verilen resimler yapmıştır.


Sıradışı Ressam Jackson Pollock
Bu özelliğinden ve 'kötü adam' imajından ötürü'Jack the Dripper'lakabıyla da anılmıştır.
1951'den sonra koleksiyonerler ve galerilerden daha değişik resimler yapması için baskılar gelmeye başlamış, bu baskılar karşısında Pollock'un varolan alkol sorunu daha da büyümüş, resimleri karanlıklaşıp figüratif öğeleri de kapsamaya başlamıştır. 1956'da 44 yaşındayken alkole bağlı yaptığı araba kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.
Jackson Pollock, kullandığı tekniklerle , beden sanatı, süreç sanatı, performans sanatı, Fluxus, happening gibi birçok çağdaş akımın temelini hazırlamıştır.
 
"Pollock" adlı filmde de ünlü ressamın fırtınalı hayatı ele alınmıştır,bu film ile Ed Harris en iyi erkek oyuncu dalında 2000 yılı akademi ödülüne aday gösterilmiştir.wwww.puzzleteacher.com                                                             @ Puzzle Master

6 yorum :

 1. Gerçekten çok zor görünüyor. Ama Krypt'i yaptıktan sonra açıkçası çok da korkutmuyor beni :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şöyle bir nacizane fikir belirtmem gerekirse bu puzzle "krpt"den daha zor...hata şu anda bende bulunan piatnik notalarla aynı zorlukta.Sabinlerden sonra bir piatnik vakası yaşayacağım gibi.

   Sil
  2. Hmmm siz öyle diyorsanız doğrudur. Merak ettim şimdi, bulabilirsem alayım da yakından göreyim :)

   Sil
  3. hadi bakalım hayırlısı...

   Sil
 2. Evet cok zor hemde cook cook zor ama suanda ihtiyacim olan puzzle bu galiba...Yapmak cok isterdim ....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. meraklıları olarak istiyoruz bu puzzleı aslında.Ulaşabilen olursa şanslı demektir.
   elimizdeki zorlarla idare ederiz biz de.napalım..:-))))

   Sil

E-posta Abonemiz Olun, Her Ay Düzenlenen Hediye Puzzle Çekilişine Katılma Hakkı Kazanın..!!

Değerli Yorumlarınızla Yapacağınız Katkılarınız İçin Teşekkürler.

 
Puzzle Satın al | Hakkımda | İletişim | PuzzleTeacher DÜKKAN
Copyright © 2013. Puzzle Teacher - Tüm hakları saklıdır. Site sahibinin İzni olmadan site içeriğinden alıntı ve kopyalama yapılamaz!.. Sitede bulunan logo marka ve tanıtıcı görseller sahiplerinin patentleri altındadır.ilgili materyaller sadece ürünleri tanıtım amaclı kullanılmıştır.
DMCA.com Protection Status